Przejdź do treści

MILIONY DLA GMINY

Wójt Danuta Mazur uczestniczyła siedemnastego lutego w konferencji na temat funduszy europejskich dla Wielkopolski wschodniej. Gmina Krzymów jest w grupie beneficjentów, którzy otrzymali dofinansowanie na realizację projektów mających się przyczynić do zmian w ich przestrzeniach.

Konferencja z udziałem marszałka województwa, Marka Wożniaka, odbyła się w Centrum Kultury i Sztuki – Domu Kultury Oskard. W Wielkopolsce wschodniej dofinansowanie otrzymało łącznie czterdzieści dziewięć inwestycji zgłoszonych przez trzydziestu beneficjentów, w tym dwadzieścia dziewięć gmin. Kwota dofinansowania z Unii Europejskiej na te zadania wynosi ponad pięćset trzydzieści sześć milionów złotych.

Przypomnijmy, nasza gmina otrzymała dofinansowanie na dwa zadania. Pierwsze z nich to projekt zatytułowany „Instalacja systemu odnawialnych źródeł energii na terenie gminy Krzymów”. Na jego realizację otrzymaliśmy wsparcie w wysokości czternastu milionów dwudziestu pięciu tysięcy siedmiuset sześćdziesięciu złotych przy całkowitym koszcie projektu w wysokości dwudziestu milionów trzydziestu siedmiu tysięcy  złotych. Dofinansowanie w tym przypadku wynosi siedemdziesiąt procent wartości zadania.

– W tej chwili weryfikujemy listę, będziemy podpisywali umowy z beneficjentami i jeśli będzie to potrzebne, to oczywiście zrobimy nabór uzupełniający i ogłosimy przetarg – mówi Danuta Mazur.

Drugim zadaniem z dofinansowaniem z funduszy europejskich jest budowa ścieżki pieszo-rowerowej z Borowa do Nowego Krzymowa. Kwota dofinansowania wyniosła dwa miliony siedemset dwa tysiące pięćset sześćdziesiąt złotych przy całkowitej wartości projektu wynoszącej trzy miliony trzysta osiemdziesiąt osiem tysięcy dziewięćset osiemdziesiąt cztery złote.

– Przygotowujemy teren i już w najbliższym czasie, myślę że na pewno do końca lutego, uda nam się ogłosić przetarg na ścieżkę – mówi Danuta Mazur.

Obie inwestycje są bardzo ważne dla mieszkańców gminy. Dzięki instalacjom odnawialnych źródeł energii w gminie powinno być mniej dymu ze spalania paliw stałych.

– A jednocześnie mamy nadzieję, że infrastruktura elektryczna, która gwarantuje jakość prądu z paneli fotowoltaicznych będzie lepsza i w związku z tym nasze rachunki jako użytkowników będą mniejsze. Czyli spodziewamy się wymiernej korzyści – mówi Danuta Mazur.

Ścieżka pieszo-rowerowa to z kolei wzrost bezpieczeństwa dla uczestników ruchu drogowego.

– To wielki komfort. Widzę to po oddanej drodze do Genowefy, gdzie można bezpiecznie poruszać się czy z wózkami, czy z małymi dziećmi. No i jeszcze bardzo fajnie, jeśli jest ta ścieżka oświetlona. W przypadku ścieżki z Borowa do Nowego Krzymowa, to oświetlenie już istnieje. Czyli mamy nadzieję, że to również będzie miejsce, po którym bezpiecznie nie tylko rowerzyści będą mogli się poruszać, ponieważ jest to ścieżka pieszo-rowerowa – mówi Danuta Mazur.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami, postaramy się rozwiać wątliwości.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.