Przejdź do treści

BEZPIECZEŃSTWO W GMINIE

Zwołaną na dwudziesty szósty lutego dwunastą sesję Rady Gminy Krzymów zdominowały raporty służb mundurowych dotyczące stanu bezpieczeństwa w naszej gminie. Były to raporty policji, Ochotniczej Straży Pożarnej i strażnika gminnego.

POLICJA

Aspirant sztabowy Leszek Juszczak, Komendant Komisariatu Policji w Starym Mieście, którego działaniom podlega nasza gmina, poinformował, że w 2024 roku w Komisariacie Policji w Starym Mieście wszczęto dwieście osiem postępowań przygotowawczych, o trzydzieści dwa mniej niż w 2023 roku. Wykrywalność przestępstw w naszej gminie wynosi 83,36% i nieznacznie wzrosła w porównaniu z 2023 rokiem, kiedy to było 81,66%.

Największy wpływ  na kształt przestępczości stwierdzonej miała w ubiegłym roku wpływ przestępczość kryminalna. W obu gminach doszło do dziewięćdziesięciu dziewięciu przestępstw kryminalnych, z czego w gminie Krzymów było ich dwadzieścia sześć. Policja w naszej gminie odnotowała też jedno przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu i dziewięć przeciwko mieniu, w tym trzy kradzieże cudzej rzeczy i sześć uszkodzeń mienia; ponadto szesnaście tak zwanych innych przestępstw. W minionym roku w naszej gminie ujawniono sześć przestępstw narkotykowych.

Jeśli chodzi o zdarzenia i przestępczość drogową, to w 2024 roku w naszej gminie doszło do czterdziestu dwóch kolizji i sześciu wypadków, w których rannych zostało osiem osób. Nie było ofiar śmiertelnych. Niepokoi wzrost liczby nietrzeźwych kierowców. W roku sprawozdawczym w naszej gminie ujawniono jedenastu kierowców, którzy wydmuchali ponad pół promila alkoholu ( to wzrost o sześciu w porównaniu z 2023 rokiem) i dwóch mających od 0,2 do 0,5 promila alkoholu (wzrost o jedną osobę w porównaniu do ubiegłego roku).

Liczba wykroczeń przeciwko mieniu ujawnionych w ubiegłym roku wyniosła dwadzieścia dwa, wykroczeń prewencyjnych bez zdarzeń drogowych było sto dwanaście, a wszystkich, łącznie z drogowymi, było trzysta dziewięćdziesiąt trzy.

STRAŻ POŻARNA

Tomasz Opszalski, Komendant Gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Krzymowie poinformował, że w minionym roku jednostki OSP z naszej gminy uczestniczyły w akcjach ratowniczo-gaśniczych: OSP Brzeźno miało sześćdziesiąt cztery wyjazdy, OSP Paprotnia – dwadzieścia dziewięć, OSP Krzymów – dwadzieścia osiem, OSP Kałek – czternaście, a OSP Głodno osiem wyjazdów.

Rodzaje interwencji obejmowały pożary budynków mieszkalnych, pożary terenów leśnych i rolnych, wypadki drogowe, a także interwencje związane z usuwaniem skutków niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak wichury czy podtopienia. Dzięki sprawnej organizacji i odpowiedniemu wyszkoleniu druhowie szybko i skutecznie reagowali na zagrożenia.

Wyposażenie i utrzymanie sprzętu stan wyposażenia oraz utrzymanie sprzętu w jednostkach OSP w gminie Krzymów są na wysokim poziomie.

Każdego roku jednostki OSP wzbogacają się o nowy sprzęt, a także przeprowadzane są remonty remiz strażackich. Źródła finansowania tych inwestycji są różnorodne, obejmując zarówno budżet gminny, dotacje rządowe, jak i wsparcie lokalnych sponsorów.

Szkolenia strażaków ochotników odbywają się cyklicznie i na bieżąco, co zapewnia wysoki poziom przygotowania operacyjnego druhów.

Poza działaniami ratowniczo-gaśniczymi jednostki OSP biorą aktywny udział w: zabezpieczeniach imprez masowych, uroczystościach państwowych i kościelnych, ćwiczeniach gminnych i lokalnych, inicjatywach społecznych i edukacyjnych.

Warto podkreślić, że druhowie OSP angażują się również w działania profilaktyczne, organizując spotkania edukacyjne dla dzieci i młodzieży, promujące zasady bezpieczeństwa pożarowego oraz prawidłowe zachowanie w sytuacjach zagrożenia.

Tomasz Opszalski stwierdził, że stan bezpieczeństwa w zakresie ochrony przeciwpożarowej w naszej gminie jest na wysokim poziomie, jednostki są dobrze wyposażone i gotowe do niesienia pomocy mieszkańcom. Kontynuacja inwestycji w sprzęt oraz szkolenia pozwolą na dalszy rozwój ochrony przeciwpożarowej w gminie.

– Dziękuję wszystkim druhom za ich ofiarną służbę oraz mieszkańcom za wsparcie i zaufanie, jakim darzą nasze jednostki – mówił Tomasz Opszalski.

STRAŻ GMINNA

Strażnikiem gminnym w naszej gminie jest Marcin Michlicki, który poinformował, że Straż Gminna podejmuje interwencje na zgłaszane przez mieszkańców gminy skargi oraz polecenia i wytyczne wójt gminy Krzymów. Udziela również pomocy referatom Urzędu Gminy, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Urzędu Stanu Cywilnego.

Zadanie utrzymania spokoju i porządku publicznego jest realizowane przez patrolowanie terenu gminy Krzymów podczas, którego wykrywane są między innymi dzikie wysypiska śmieci. Straż Gminna podejmuje interwencje w wyniku zgłoszeń mieszkańców dotyczących wałęsających się bezdomnych lub biegających poza posesją psów oraz uczestniczy w odławianiu tych zwierząt. Sprawdza wyposażenie nieruchomości m.in. w kosz na śmieci, zbiornik na nieczystości ciekłe, posiadanie pisemnych potwierdzeń wykonania usługi odbioru ścieków, spełnienie obowiązku podłączenia się do sieci kanalizacyjnej, kontroluje czy w kotle CO nie są spalane odpady, sprawdza rodzaj stosowanych paliw. W ramach działań profilaktycznych strażnik prowadzi w szkołach pogadanki dotyczące bezpiecznego poruszania się po drodze, segregowania odpadów oraz zagrożeń związanych z zażywaniem narkotyków, dopalaczy i picia alkoholu. Strażnik uczestniczy w zabezpieczaniu imprez organizowanych przez instytucje gminne.

W ramach współpracy z policją prowadzone były wspólne patrole podczas, których zwracano  szczególną uwagę na okolice sklepów spożywczych ponieważ we wskazanych miejscach dochodzi do spożywania alkoholu, zakłóceń porządku publicznego, zaśmiecania i nieobyczajnych wybryków. W zakresie  ruchu drogowego podejmowano interwencje w przypadkach parkowania samochodów na chodniku, nie pozostawiając pieszym korzystającym z chodnika wymaganej szerokości 1,5 metra.

Na wyposażeniu Straży Gminnej znajduje się jedna foto-pułapka. Urządzenie jest wykorzystywane do obserwacji miejsc gdzie często są wyrzucane śmieci lub wylewane nieczystości ciekłe oraz dochodzi  do niszczenia mienia publicznego. Ogółem w 2024 roku podjętych zostało pięćset dwanaście interwencji, strażnik gminny wystawił też dziewięć mandatów na kwotę tysiąca stu złotych.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami, postaramy się rozwiać wątliwości.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.