BIBLIOTECZNE WARSZTATY WIELKANOCNE

W dwóch turach odbywały się Warsztaty Wielkanocne dla Najmłodszych w Bibliotece Publicznej w Brzeźnie. Uczestnicy spotkali się na zajęciach szesnastego i dwudziestego trzeciego marca.

Były to dzieci w wieku od pięciu do dwunastu lat. Na pierwszych zajęciach uczyły się  sztuki dekorowania jajek wielkanocnych roztopionym woskiem pszczelim (pisanki batikowe). Dzieci bardzo dobrze poradziły sobie z tym zadaniem. Do nabierania i nakładania wosku na jajko posłużyły specjalne pisaki, które ułatwiały pracę małym warsztatowcom. Uczestnicy najczęściej zdobili jajko motywami kwiatowymi, palmami oraz wzornictwem charakterystycznym dla tradycyjnych pisanek. Niektórym dzieciom udało się stworzyć woskiem wielkanocnego zajączka lub kurczaka. Zdarzyły się również pisanki z serduszkami. Po nałożeniu wosku jajka barwione były w kolorowych barwnikach.

 W dalszej części zajęć powstały nalepianki, czyli jajka dekorowane skrawkami kolorowego papieru. Do ich stworzenia posłużyły wydmuszki jaj gęsich – na takich jajach jest większe pole do popisu.

Tematem kolejnego spotkania były dekoracyjne koszyczki oraz palmy wielkanocne. Do wykonania palm, zgodnie z tradycją, wykorzystane zostały kwiaty z bibuły i zielony bukszpan.

– Dzieci bardzo dobrze czuły się przy tworzeniu ozdób świątecznych. Widać było, że to zajęcie sprawia im wiele radości. Były zaangażowane w pracę, czynnie uczestniczyły w spotkaniu. Zadawały też  sporo pytań o tradycje świąteczne lub odpowiedni dobór kolorów w swojej pracy. Cieszyły się, że wykonane przez nich pisanki i ozdoby mogą zabrać do domu, gdzie staną się elementem dekoracji wielkanocnego stołu – mówi Małgorzata Andrzejewska, Kierownik Biblioteki Publicznej w Brzeźnie.

Na zajęcia zapisało się czterdzieścioro sześcioro dzieci.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami, postaramy się rozwiać wątliwości.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Skip to content