Przejdź do treści

BUDŻET PRZYJĘTY PRAWIE JEDNOGŁOŚNIE

Trzydziestego grudnia na dziesiątej sesji Rady Gminy Krzymów, radni przyjęli uchwałę budżetową na 2025 rok. Budżet gminy wyniesie ponad osiemdziesiąt trzy miliony złotych.

Początkowo projekt uchwały budżetowej zakładał dochody w kwocie ponad siedemdziesięciu dziewięciu milionów dwustu siedemdziesięciu sześciu tysięcy złotych, natomiast wydatki planowane były na osiemdziesiąt trzy miliony siedemset dwadzieścia jeden tysięcy złotych. W tym projekcie budżetu wystąpił deficyt w kwocie ponad czterech milionów czterystu czterdziestu czterech tysięcy złotych.

W trakcie sesji skarbnik Izabela Badowska w imieniu wójt Danuty Mazur zgłosiła trzynaście autopoprawek. Polegały one przede wszystkim na wprowadzeniu niewykorzystanych pieniędzy z 2024 roku, zarówno po stronie dochodów, jak i wydatków, głównie z niedokończonych w 2024 roku inwestycji. Po pozytywnym przegłosowaniu autopoprawek budżet zmienił się i będzie wynosić osiemdziesiąt trzy miliony osiemset osiemdziesiąt tysięcy złotych, natomiast wydatki zwiększą się do osiemdziesięciu dziewięciu milionów pięciuset osiemdziesięciu dwóch tysięcy złotych. Deficyt w związku z tym wzrósł do pięciu milionów siedmiuset dwóch tysięcy złotych i zostanie sfinansowany z wolnych środków z lat poprzednich.

Po autopoprawkach, na inwestycje w 2025 roku zaplanowano trzydzieści dziewięć milionów dwieście pięćdziesiąt siedem tysięcy sześćset sześćdziesiąt dwa złote. Największym zadaniem inwestycyjnym będzie instalacja systemów odnawialnych źródeł energii. To jest projekt parasolowy, którym objęci są mieszkańcy gminy Krzymów. Realizacja tego projektu pochłonie ponad dwadzieścia milionów złotych.

Do innych ważnych zadań inwestycyjnych będą należeć dokończenie przebudowy drogi Krzymów-Genowefa, dokończenie budowy siedziby Gminnej Biblioteki Publicznej w Krzymowie, budowa ścieżki pieszo-rowerowej z Borowa do Nowego Krzymowa, rozpoczęcie budowy żłobka gminnego w Brzeźnie czy dotacja na prace konserwatorskie w zabytkowym kościele pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Krzymowie.

– Budżet jest trudny, nie obejmuje wielu inwestycji, o które wnioskowali radni przede wszystkim, jak również kierownicy jednostek podległych Urzędowi Gminy Krzymów. Ale tak jak zawsze, budżet to żywy organizm, co miesiąc dokonywane są zmiany. Będziemy się starać w trakcie roku, żeby jak najwięcej tych zmian dokonywać i wprowadzać środki, żeby realizować wszystkie życzenia, które dotychczas były składane – mówi Izabela Badowska.

Za przyjęciem uchwały budżetowej dla gminy Krzymów na 2025 rok głosowało czternaścioro radnych. Jeden wstrzymał się od głosu.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami, postaramy się rozwiać wątliwości.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.