CANTORUM GAUDIUM – RADOŚNI ŚPIEWACY

Przy Gminnym Ośrodku Kultury w Brzeźnie powstał chór. Prowadzi go Hanna Buczkowska-Bartczak, nauczyciel w klasie organów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Koninie.

Jest to chór mieszany występujący pod nazwą Cantorum Gaudium, co w wolnym tłumaczeniu brzmi „radośni śpiewacy”. To bardzo optymistyczna nazwa.

– Tak, ponieważ ludzie, którzy skupiają się w tym zespole, to ludzie, którzy kochają i uwielbiają śpiewać. To są ludzie, którym właśnie ten śpiew, wspólny, sprawia wiele radości – mówi Hanna Buczkowska-Bartczak.

W tej chwili chór skupia osiemnaście do dwudziestu osób z możliwością powiększenia go. Zespół ma parafialną przeszłość, stąd obecny repertuar jest zdominowany przez pieśni religijne, ale zostanie on poszerzony o utwory patriotyczne i być może ludowe.

Prowadzenie chóru nie jest łatwe.

– To jednak z wielu osób trzeba stworzyć jeden organizm, wspólnie żyjący i śpiewający. I na pewno to jest ta największa trudność. Poza tym jeszcze emisja głosu, którą trzeba tak wypracować, żeby faktycznie słuchacz odnosił, że to śpiewa jeden organizm – mówi Hanna Buczkowska-Bartczak.

Chór składa się głównie z amatorów, choć zdarzają się osoby znające nuty. To znacznie ułatwia naukę partii danego głosu.

Do chóru można się zapisywać. Zespół spotyka się w Gminnym Ośrodku Kultury w Brzeźnie w każdy piątek o godzinie 18.45. Nowe osoby są mile widziane.

Cantorum Gaudium zadebiutuje na forum gminy Krzymów już 11 listopada podczas uroczystości związanych z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami, postaramy się rozwiać wątliwości.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Skip to content