CO ROBI W GMINIE DORADCA KLIMATYCZNY?

Od drugiego października 2023 roku, w ramach projektu Life After Coal PL, w Urzędzie Gminy w Krzymowie istnieje stanowisko Doradcy Klimatycznego. Efektem jego działań i samego projektu ma być redukcja w gminie emisji gazów cieplarnianych, poprawa jakości powietrza, rozwój oraz zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii i zwiększenie efektywności energetycznej.

Te wszystkie cele i zadania są elementem sprawiedliwej transformacji Wielkopolski Wschodniej. W naszej gminie Doradczynią Klimatyczną jest Joanna Wojciechowska.

– Moja praca to przede wszystkim pomoc mieszkańcom w zakresie możliwości pozyskania dofinansowania na modernizacje domów, na wymianę źródła ogrzewania, określenie zakresu, warunków i kryteriów kwalifikacji do otrzymania takiego dofinansowania. Ponadto podnoszenie świadomości ekologicznej mieszkańców, motywowanie ich do zmian, co przyniesie nie tylko materialną korzyść, ale poprawi również jakość naszego środowiska i życia. Wiele gospodarstw naszej gminy to tak zwane ubóstwo energetyczne. Są osoby, które potrzebują pomocy od początku do końca w przeprowadzeniu przez cały proces zmian – mówi Joanna Wojciechowska.

Do realizacji tych zadań Doradczyni Klimatyczna otrzymała kilka narzędzi. To dzielony z gminami Grodziec, Stare Miasto, Rzgów i Rychwał samochód elektryczny, który wspiera jej pracę w terenie i promuje elektromobilność. Doradcom mają również zostać przekazane kamery termowizyjne, które pozwolą im identyfikować podstawowe problemy i w istotny sposób wpłynąć na oszczędności właścicieli domów. Bo termowizja pozwoli wykrywać wady budynków, na przykład, gdzie ucieka ciepło, czy gdzie jest wilgoć. Doradcy otrzymają też projektory, które ułatwią przedstawianie prezentacji podczas spotkań z mieszkańcami.

Co udało się dotychczas zrobić?

– Między innymi dzięki samochodowi elektrycznemu w sposób bezemisyjny udało mi się dotrzeć do wielu mieszkańców w celu pomocy i udzielenia wskazówek dotyczących wymiany źródła ciepła oraz termomodernizacji ich budynków. Brałam udział w przygotowaniu Programu Parasolowego, z którego mieszkańcy pozyskają dofinansowanie do pomp ciepła, magazynów energii i instalacji fotowoltaicznych. Program ten cieszy się dużą popularnością ze względu na wysoki procent dofinansowania oraz brak kryterium progu dochodowego – mówi Joanna Wojciechowska.

A w niedalekiej przyszłości, bo już najprawdopodobniej w połowie listopada, mają zostać utworzone studia podyplomowe „Zarządzanie neutralnością klimatyczną w samorządzie terytorialnym” na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Kierunek ten zostanie uruchomiony również dzięki programowi Life After Coal PL. Dzięki zdobytej tam wiedzy doradcy będą mogli służyć pomocą w zakresie rozwiązań technicznych: wykonywać wstępne oceny zakresu oraz parametrów potrzeb energetycznych i środowiskowych budynków, a także przygotowywać dokumenty charakterystyk budynków.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami, postaramy się rozwiać wątliwości.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Skip to content