DO SERCA PRZYTUL PSA

W listopadzie do Przytuliska dla Zwierząt w Brzeźnie trafiły dwa psy, natomiast jeden został zaadoptowany. Ponadto dwa pieski zostały odnalezione przez swoich właścicieli.

Poradnik: Jak zbudować więź z psem?

Niektóre więzi między ludźmi i psami są tak silne, że można je zobaczyć i wyczuć. Mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Zarówno ludzie, jak i psy mają zdolność do tworzenia silnych więzi w swoich relacjach.

Dlaczego więź między psem a opiekunem jest tak ważna?

– Kiedy spotykają się dwie czujące istoty, takie jak człowiek i pies, może z tego wyniknąć coś naprawdę wyjątkowego. To coś ma miejsce na subtelnym, emocjonalnym poziomie. Chodzi o bycie dostrzeżonym z własnymi pragnieniami i potrzebami. W idealnym układzie z takiej relacji mogą wyrosnąć głębokie zaufanie i wzajemne zrozumienie. Pies jest zwierzęciem, które pragnie przewodnictwa i bezpieczeństwa w ramach swojej potrzeby hierarchii. Chce być prowadzony, zachowywać się poprawnie, a w zamian być kochany i zauważany. Jeśli pies czuje się postrzegany jako lojalny, faktycznie staje się najbardziej lojalnym sojusznikiem, jakiego można sobie wyobrazić. Niektórzy nazywają to bezwarunkową miłością. Coś, co jest również bardzo dobre dla ludzi – mówi Tomasz Opszalski, współwłaściciel Przytuliska i Hotelu dla Zwierząt w Brzeźnie.

Tworzenie więzi sprzyja uczeniu się

Więź między psem a opiekunem jest niezbędna dla rozwoju psa. W przypadku niewłaściwego zachowania, z czułością wychowywany pies zazwyczaj wie, że nie działał w najlepszym interesie opiekuna. Ta świadomość jest ważnym punktem wyjścia do nauki nowych rzeczy. Na poziomie więzi pies chce się uczyć, aby się przypodobać. Karanie pod postacią krzyczenia nie pomaga psu, a jedynie osłabia jego więź z człowiekiem. Więź jest tym, co daje specjalny dostęp do psa. Bez więzi pies prawie nie uczestniczy w procesie uczenia się. Może robić to, o co się go prosi, ale tylko ze strachu przed karą . Dobre szkolenie psów opiera się na budowaniu więzi.

Należy pracować z pozytywnym wzmocnieniem, gdy chce się czegoś nauczyć swojego psa. To najszybszy sposób na osiągnięcie celu, a zarazem na pogłębienie więzi z psem.

Po czym rozpoznać dobrą więź z psem?

– Oczywiście więź jest czymś subtelnym i trudnym do uchwycenia. Nie chodzi o to, że słabo przywiązany pies nie wykonuje poleceń lub staje się nie do zniesienia. Nie, w większości przypadków pies pracuje, ale brakuje mu czegoś ważnego. Więź przejawia się w bliskości emocjonalnej. Najlepszym sposobem na zrozumienie potencjału dobrej więzi jest jej doświadczenie. Różnica jest niesamowita, zwłaszcza dla nas samych: Widzi się więcej, przepływ informacji z psem jest bardziej stały, „wiesz”, co dzieje się z twoim zwierzęciem, jesteś w stanie lepiej interpretować postawy i mimikę psa, łatwiej wyczuć, czy pies coś lubi i w jakim jest nastroju – mówi Tomasz Opszalski.

Jak można budować więź ze swoim psem?

Podstawą więzi jest wspólny, intensywnie spędzony czas i chęć prawdziwego zrozumienia psa w jego naturze. Pies to dostrzega i reaguje na to, zbliżając się.

Dobrze wiedzieć, że więź zwykle buduje się niemal sama, jeśli odpowiednio traktuje się psa i angażuje się w jego życie. Zabawa i wspólne przygody to z pewnością najskuteczniejszy sposób na budowanie więzi z psem. Optymalnie, trzeba zejść do poziomu oczu psa. Usiąść na podłodze, aby wejść z nim w interakcję.

Dzięki zabawie dowiemy się, co pies lubi, a czego nie, w czym jest uzdolniony, a w czym nie. Następnie można poprawić te obszary poprzez trening, aby stworzyć wspólne poczucie osiągnięcia celu.

Jedzenie jako potwierdzenie, a nie manipulacja

Kiedy pies dobrze wykona jakąś nową czynność, można dać mu smakołyk, aby potwierdzić, że to co robi, robi dobrze. Jedzenie jest używane jako pozytywne wzmocnienie. Działa to jednak tylko w ramach istniejących więzi. Jedzenie nigdy nie powinno być używane jako szantaż . Nie należy nakłaniać psa do zrobienia czegoś, czego nie chce lub nie jest w stanie zrobić (w danym momencie) za pomocą jedzenia lub smakołyków. W ten sposób tworzy się dla psa konflikt. Nie można też pozbawiać psa jedzenia jako kary. Odpowiedzialność za karmienie jest elementarna i pies odczuwa ją jako egzystencjalną. Szantażowanie psa w ten sposób trwale zachwiałoby jego zaufaniem do opiekuna.

Trener psów pomaga wzmocnić więź z psem

W szkołach dla psów trenuje się nie tylko podstawowe zachowania. Dobrzy trenerzy wspierają także w odkrywaniu i rozwijaniu więzi z psem. Po stworzeniu delikatnych początków więzi pod kierunkiem trenera, można kontynuować pracę nad nią samodzielnie. Trenerzy psów dają narzędzia potrzebne do dalszego rozwoju jako opiekun i pies.

W skrócie: Jak budować więź z psem? Należy bawić się i trenować z psem, często chwalić go w codziennych sytuacjach, zapewniać mu kontakt fizyczny, gdy tego chce, zachować spokój w stresujących sytuacjach i być sprawiedliwym i cierpliwym podczas szkolenia psa, konsekwentnie wdrażać zasady i pokazywać siłę psychiczną.

Wniosek: Więź jest kluczem do prawdziwego partnerstwa

Posiadanie więzi oznacza działanie w najlepszym interesie psa. Obowiązkiem opiekuna jest edukowanie psa, którego podstawą tego nie jest przymus, ale motywacja. Psy, które zbudowały głęboką więź ze swoim opiekunem, mogą znacznie lepiej rozwijać swój potencjał. Uczą się szybciej, osiągają więcej i wykazują mniej problemów behawioralnych. Więź nie jest emocjonalnym sentymentalizmem, ale kluczem do prawdziwego partnerstwa, w którym pies i człowiek mogą się wzajemnie rozwijać – mówi Tomasz Opszalski.

Adopcja:

W prowadzonym przez Tomasza i Małgorzatę Opszalskich przytulisku na adopcję cały czas czekają pieski. Każdy, kto zdecyduje się wziąć psa do domu, otrzyma zdrowe i przygotowane pod względem psychicznym do życia w rodzinie zwierzę.

Ponadto psy są wysterylizowane i zachipowane. Tomasz Opszalski zapewnia, że z zainteresowanymi adopcją osobami spotka się o każdej odpowiadającej tym osobom porze. Ma on również szeroką wiedzę i długoletnie doświadczenie w szkoleniu i wychowywaniu psów, z czego warto skorzystać.

O szczegóły zawsze można zapytać w Przytulisku dla Zwierząt, które razem z hotelem mieści się w Brzeźnie przy ulicy Siennej 13 B. Zainteresowani adopcją lub usługami hotelowymi proszeni są o wcześniejszy kontakt telefoniczny. Dzwonić należy pod numery 506-510-511 lub 691- 198-330.

 

Informacje można też znaleźć na Facebooku. Wystarczy wpisać: Przytulisko w Brzeźnie lub Tomasz Małgorzata.

Zdjęcia psów przeznaczonych do adopcji są opublikowane na stronie www.krzymow.pl w zakładce „Mieszkaniec”, w rozdziale „Zwierzęta do adopcji”. Ponadto w Urzędzie Gminy w Krzymowie, w pokoju numer cztery można uzyskać informacje na temat piesków przeznaczonych do adopcji.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami, postaramy się rozwiać wątliwości.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Skip to content