DOFINANSOWANIE MODERNIZACJI OŚWIETLENIA

Ponad milion złotych otrzyma gmina Krzymów na modernizację oświetlenia ulicznego. To pieniądze z rządowego programu „Rozświetlamy Polskę”.

Jak informuje „Serwis Samorządowy” Polskiej Agencji Prasowej, samorządom przyznano w sumie prawie miliard złotych na 1214 inwestycji. W dziewiątej edycji programu każda gmina i związek międzygminny mogły złożyć jeden wniosek o wsparcie na modernizację infrastruktury oświetleniowej. Jeden wniosek mógł opiewać na maksymalnie cztery miliony złotych. Wsparcie dotyczy modernizacji infrastruktury oświetleniowej, której efektem będzie poprawa efektywności energetycznej przez obniżenie energochłonności oświetlenia. Wnioski o dofinansowanie nie mogły obejmować budowy nowych instalacji oświetleniowych, zastępujących istniejące.

Nasza gmina otrzyma dofinansowanie w wysokości 1.215.000 złotych, co stanowi osiemdziesiąt procent wartości inwestycji. Wkład własny gminy wynosi dwadzieścia procent. Czy to wystarczy, żeby wymienić wszystkie stare lampy świecące w naszej gminie?

–  Gdy pojawił się ten program, to my ze spółką Oświetlenie Uliczne i Drogowe rozmawialiśmy, ile mamy tych lamp do wymiany, jaki jest koszt jednej lampy i na tej podstawie powstał kosztorys. Wobec tego, to jest po konsultacji z fachowcami. Zsumowaliśmy wszystkie stare oświetlenia: te nasze i te, które należą do spółki i teraz będziemy musieli ogłosić przetarg. Jeszcze będziemy rozmawiali ze spółką Oświetlenie Uliczne i Drogowe, ponieważ również inne gminy z powiatu konińskiego otrzymały takie wsparcie, czy wspólnie nie ogłosimy przetargu. To jest kwestia do rozważenia, natomiast powinna ta kwota zabezpieczyć osiemdziesiąt procent wartości zadania, czyli wymiany starego oświetlenia na energooszczędne. Z ostatniej rozmowy z burmistrzem Kłodawy wiem, że są to ogromne oszczędności, ponieważ oświetlenie Kłodawy w ciągu roku przy wymianie prawie stu procent oświetlenia na energooszczędne wynosi sto trzydzieści siedem tysięcy złotych. A my przy podobnej liczbie lamp płacimy ponad pół miliona. Wobec tego liczymy na znaczne oszczędności, jeśli uda się nam ten przetarg zorganizować i lampy wymienić. Wiem, że spółka i inne firmy przygotowują się do tego programu, bo było to marzenie, a
wręcz konieczność akcentowana przez gminy z całej Wielkopolski, ponieważ rachunki za energię są zatrważające. A mieszkańcy domagają się kolejnych lamp. My corocznie budujemy nowe oświetlenie i ono jest energooszczędne, ale na pewno priorytetem jest wymiana starych, sodowych lamp na nowoczesne i energooszczędne. A te oszczędności z kolei spowodują, że będziemy mogli myśleć o kolejnych oświetleniach, o kolejnych punktach, które są zdecydowanie potrzebne
– mówi wójt Danuta Mazur.

 

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami, postaramy się rozwiać wątliwości.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Skip to content