DOSERCA PRZYTUL PSA

W październiku do Przytuliska dla Zwierząt w Brzeźnie trafiły trzy psy, natomiast jeden został zaadoptowany.

Poradnik: Ubranka dla psów – wymysł czy konieczność?

Widok czworonoga odzianego w kolorowy płaszczyk z kapturem, do tego buciki może budzić zdziwienie lub śmiech. Tymczasem w okresie zimowym, przynajmniej dla wielu ras psów, ubranka są jak najbardziej wskazane.

Czy warto ubierać psa w ubranko?

– Najprostszym sposobem na sprawdzenie czy pies potrzebuje dodatkowej ochrony przed chłodem jest zwyczajna obserwacja. Dreszcze, schowany ogon, spięte mięśnie, wyraźna niechęć do wyjścia na dwór – te objawy mogą wskazywać na to, że nasz pupil nie czuje się komfortowo. Jeśli jednak czeka z utęsknieniem na spacer, jak zawsze na zewnątrz szaleje ze swoją piłką, nogi nie trzęsą mu się przy tym jak galareta i nawet deszcz nie jest w stanie popsuć mu humoru – nie ubierajmy go. To oznacza, że pomimo niższych temperatur wciąż czuje się znakomicie. Pamiętajmy, że przegrzanie może być równie niebezpieczne co wychłodzenie – mówi Tomasz Opszalski, współwłaściciel Przytuliska i Hotelu dla Zwierząt w Brzeźnie.

Podczas zimowych wędrówek dodatkowej ochrony najbardziej będą potrzebowały mniejsze psy. Zwłaszcza te, które mają mniej podszerstka, krótkowłose lub po prostu nagie. Choć i średnim też bywa zimno. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rozwiązań. Wystarczy sprawdzić, które z nich najbardziej się przydadzą. Kurtka, bluza czy wełniany sweter? W czasie deszczowych dni pomocny może się okazać także płaszcz, który skutecznie ochroni zmarznięty grzbiet. Jak dopasować ubranko?

Jeśli już wiemy, że nasz pupil powinien mieć ubranko na zimę, należy mu je odpowiednio dobrać. Najlepiej udać się do sklepu razem z czworonogiem i przymierzać. Czym się kierować, wybierając ubranko? Na pewno nie modą. Ubranko dla pieska powinno być ciepłe, przewiewne, przepuszczające powietrze, nieprzemakalne. Powinno zapewniać pieskowi komfort podczas poruszania się, biegania, zabawy, załatwiania potrzeb fizjologicznych. Nie może mieć żadnych metalowych elementów, które mogą podrażniać, żadnych dodatków, które mógłby podczas noszenia się zrywać. Najlepiej sprawdzają się najprostsze modele, bez udziwnień. Także kaptur nie jest potrzebny.

– Nie każdy pies, nawet trzęsąc się z zimna, jest zadowolony z dodatkowego ubrania, dlatego warto go najpierw przyzwyczaić. Na początku dobrze jest spróbować założyć na chwilę ubranko w domu, a dopiero później wychodzić z tak odzianym pieskiem na krótki spacer i co dzień go przedłużać. Niezależnie od wybranego rozwiązania, wszystkie ubrania dla czworonoga muszą być tak dobrane, aby nie ograniczały jego ruchów. Dobrze dopasowane, czyli nie za luźne (może się wtedy w nie nawet zaplątać), ani nie za ciasne. Długi włos powinien być rozczesany przed i po spacerze lub w miarę możliwości ścięty krócej w przypadku psów, które są strzyżone zimą. W innym razie może się filcować pod przylegającym materiałem. Tak skołtuniona sierść blokuje dostęp powietrza do skóry nie pozwalając jej prawidłowo oddychać i wymieniać ciepła. Ubrany pies potrafi wyglądać naprawdę uroczo. Niekiedy tak bardzo, że nie mamy ochoty zdejmować mu pięknego wełnianego sweterka czy modnej bluzy po wejściu do domu. Pamiętajmy jednak, że w temperaturze pokojowej pies nie potrzebuje dodatkowej ochrony przed zimnem. Ubranie powinno się zakładać wyłącznie podczas spacerów na zewnątrz – mówi Tomasz Opszalski.

Ubranka można kupić w wielu sklepach zoologicznych.

W prowadzonym przez Tomasza i Małgorzatę Opszalskich przytulisku na adopcję cały czas czekają pieski. Każdy, kto zdecyduje się wziąć psa do domu, otrzyma zdrowe i przygotowane pod względem psychicznym do życia w rodzinie zwierzę.

Ponadto psy są wysterylizowane i zachipowane. Tomasz Opszalski zapewnia, że z zainteresowanymi adopcją osobami spotka się o każdej odpowiadającej tym osobom porze. Ma on również szeroką wiedzę i długoletnie doświadczenie w szkoleniu i wychowywaniu psów, z czego warto skorzystać.

O szczegóły zawsze można zapytać w Przytulisku dla Zwierząt, które razem z hotelem mieści się w Brzeźnie przy ulicy Siennej 13 B. Zainteresowani adopcją lub usługami hotelowymi proszeni są o wcześniejszy kontakt telefoniczny. Dzwonić należy pod numery 506-510-511 lub 691- 198-330.

Informacje można też znaleźć na Facebooku. Wystarczy wpisać: Przytulisko w Brzeźnie lub Tomasz Małgorzata.

Zdjęcia psów przeznaczonych do adopcji są opublikowane na stronie www.krzymow.pl w zakładce „Dla mieszkańców”, w rozdziale „Zwierzęta do adopcji”. Ponadto w Urzędzie Gminy w Krzymowie, w pokoju numer cztery można uzyskać informacje na temat piesków przeznaczonych do adopcji.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami, postaramy się rozwiać wątliwości.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Skip to content