DZIEDZIC OZNACZONY

Już oficjalnie gmina Krzymów ma nową atrakcję przyrodniczo-turystyczną. To dąb Dziedzic, który rośnie w Brzeźnie, niedaleko granic administracyjnych Konina.

Uroczystość nabicia blaszki z napisem „Pomnik Przyrody” została zorganizowana dwudziestego pierwszego marca, w pierwszym dniu kalendarzowej wiosny. W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie i nauczyciele ze szkoły podstawowej w Brzeźnie, wójt Danuta Mazur, Leszek Staszak, Przewodniczący Rady Gminy Krzymów i mieszkaniec Konina, Tomasz Piaseczny, jeden z inicjatorów ustanowienia dębu pomnikiem przyrody. Bo pomysłodawcami byli dwaj mieszkańcy Konina: Tomasz Piaseczny i Jerzy Dudkiewicz, a z gminy Krzymów Leszek Staszak.

Procedura z tym związana rozpoczęła się w 2022 roku, kiedy do wójt Danuty Mazur wpłynął wniosek o ustanowienie wspomnianego dębu pomnikiem przyrody.

– Była akceptacja po przeanalizowaniu wszystkich zawartych w treści argumentów i zaczęła się cała procedura. Został złożony wniosek i dokumenty do Nadleśnictwa w Koninie i innych instytucji, które opiniowały ten wniosek. Po przejściu całej procedury wniosek wrócił do urzędu gminy, gdzie została przygotowana stosowna uchwała – mówi Leszek Staszak.

Uchwała została przyjęta jednogłośnie w maju 2023 roku.

Dąb Dziedzic, który teraz nosi tytuł pomnika przyrody, jest symbolem trwałości i siły natury. Szacuje się, że drzewo liczy sobie od dwustu pięćdziesięciu do trzystu lat. Charakteryzuje się też okazałym wzrostem. Posiada asymetryczną i silnie rozbudowaną koronę o średnicy około osiemnastu metrów. Szczególną cechą dębu jest okazały obwód pnia wynoszący trzysta osiemdziesiąt centymetrów.

Aby do niego dotrzeć, trzeba wejść na drogę gruntową za barem Borówka i podążać nią, trzymając się lewej strony. W czasie spaceru najpierw po prawej stronie drogi ukaże się okazały dąb, który jednak nie jest pomnikiem przyrody. Ale około pięćdziesięciu metrów dalej, po lewej stronie rośnie dąb Dziedzic. 

Po ceremonii nabicia tabliczki, w drodze powrotnej uczniowie podjęli się sprzątania okolicy. Urząd gminy zaopatrzył ich w worki do selektywnej zbiórki odpadów i rękawiczki. Niestety, okazuje się, że w lasach wciąż leży wiele śmieci. W przypadku tej krótkiej akcji zostało zebranych około piętnastu dużych worków odpadów, głównie butelek.

Wydarzenie miało również drugą część – uczestnicy odwiedzili inny pomnik przyrody, którym od 1957 roku jest platan rosnący w parku w Brzeźnie. Tam również została przybita nowa tabliczka z napisem „Pomnik Przyrody”, zastępująca tę, która wcześniej odpadła.

Dąb Dziedzic w lasku i platan w parku będą teraz służyć jako przypomnienie o wartościach przyrody i konieczności jej ochrony dla przyszłych pokoleń.

————————————————————————————————————————————–

Na terenie gminy Krzymów znajduje się osiem pomników przyrody. Ich opisy i lokalizacje można znaleźć na stronie internetowej gminy w zakładce „Turysta”, dalej „Formy ochrony przyrody” i „Pomniki przyrody”.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami, postaramy się rozwiać wątliwości.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Skip to content