EDUKACYJNY RAJD EKOLOGICZNY DLA MŁODYCH STRAŻAKÓW

Dwudziestego ósmego września ponad sto pięćdziesięcioro członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z powiatu konińskiego stawiło się na przy Wiatraku Szczepan w Budzisławiu Kościelnym, aby rywalizować, bawić się oraz rozwijać wiedzę i umiejętności związane z ochroną środowiska, bezpieczeństwem i pierwszą pomocą. W rajdzie wzięła udział reprezentacja naszej gminy.

Przed młodymi adeptami pożarnictwa czekała około siedmiokilometrowa trasa biegnąca po malowniczym obszarze Powidzkiego Parku Krajobrazowego, na której rozlokowanych zostało dwanaście konkurencji. Zawodnicy musieli zmierzyć między innymi z segregacją odpadów, trafiając nakrętkami do odpowiedniego pojemnika, udzieleniem pierwszej pomocy osobom poszkodowanym podczas klęsk żywiołowych i rozpoznawaniem zwierząt występujących na terenie Powidzkiego Parku Krajobrazowego. Odpowiadali też na pytania związane z ochroną środowiska, w których poruszane były problemy smogu, oszczędzania wody, globalnego ocieplenia oraz szeregu innych pojęć związanych z ochroną środowiska.

Po powrocie uczestnicy kierowali się na konkurencje przygotowane na terenie wiatraka, zwiedzali Chatę Młynarza oraz rozwiązywali testy na ścieżkach ekologicznych, dotyczące pszczół oraz roślin. Ale to nie był koniec atrakcji, na młodzież czekały również pokazy, wspólne tańce i zabawy.

Każdy uczestnik podczas trasy mógł posilić się pysznymi drożdżówkami i bułkami oraz pieczonymi w ognisku kiełbaskami.

W końcu przyszedł czas na podsumowanie konkurencji. Wszyscy otrzymali gadżety z logotypami organizatorów Edukacyjnego Rajdu Ekologicznego: Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, Gminy Kleczew i OSP Budzisław Kościelny. Ponadto rajdowicze zabrali do domów gry ekologiczne oraz sadzonki roślin miododajnych.

Z gminy Krzymów w rajdzie wzięło udział ośmiu członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej „Tygrysy” oraz trzydzieścioro jeden uczniów ze szkoły podstawowej w Krzymowie. Tak duże zaangażowanie naszych uczestników było możliwe dzięki pomocy Marty Król-Berczyńskiej, Aleksandry Lewandowskiej czyli nauczycielek ze szkoły podstawowej w Krzymowie oraz druhen Katarzyny Spych i Marty Tomickiej, opiekunek „Tygrysów”.

Dziękujemy radnemu gminy Krzymów Mariuszowi Gryczke za pomoc organizacyjną przy zgłaszaniu naszej grupy do rajdu – mówi Julian Tomicki, Prezes OSP w Krzymowie.

Młodzież z naszej gminy podczas rywalizacji zdobyła sprzęt, który będzie wykorzystywany przez jednostkę OSP Krzymów podczas działań ratowniczo-gaśniczych. Jest to czujnik wielogazowy. Wspomniany czujnik nasi reprezentanci otrzymali jako nagrodę specjalną za najlepsze zachowanie w Powidzkim Parku Krajobrazowym.

Rajd odbył się dzięki zaangażowaniu: Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, Urzędu Gminy i Miasta Kleczew, druhen i druhów z OSP Budzisław Kościelny, którzy pełnili rolę sędziów, opiekunów oraz organizatorów wydarzenia i zarządów drużyn, które przyjęły zaproszenia na rajd: MDP OSP Krzymów, MDP OSP Sławoszewek, MDP OSP Złotków, MDP OSP Wilczyn wspieranych przez przyjaciół z MDP OSP Bielsko

————————————————————————————————————————————–

Realizacja przedsięwzięcia pod nazwą: „Przeprowadzenie zawodów i konkursów wśród młodzieży z powiatu konińskiego, podnoszących świadomość ekologiczną w celu ochrony środowiska” była możliwa dzięki dotacji ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu w kwocie 44 600 zł oraz środków Gminy Kleczew.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami, postaramy się rozwiać wątliwości.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Skip to content