GENERUJĄ POMYSŁY, BY ZORGANIZOWAĆ COŚ DLA MIESZKAŃCÓW

Uczestnicy projektu „Młodzi Liderzy Samorządności” z gminy Krzymów spotkali się trzydziestego pierwszego maja na ostatnich przedwakacyjnych warsztatach, na których między innymi projektowali idealne, według nich, miejscowości.

Warsztat został przeprowadzony w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Brzeźnie i był spotkaniem kreatywnym. Idealne miejscowości powstawały poprzez wycinanie rysunków przedstawiających ludzi, różne obiekty i naklejanie ich na papierową podstawkę.

Co powinno się znaleźć w idealnej miejscowości?

– Szkoła, miejsca pracy, powinno się w niej znajdować dużo ośrodków kultury, jak kluby jazzowe, sale koncertowe, czy inne miejsca, które zostaną udostępnione do korzystania dla młodzieży i dorosłych – przedstawia swoją wizję jedna z uczestniczek.

Na czym polegała praca na wcześniejszych warsztatach?

– Pierwsze trzy warsztaty były integracyjne. Zatem poznawaliśmy siebie, odkrywaliśmy siebie, przede wszystkim mieliśmy nawiązać relacje. To był nasz cel. Kolejne (warsztaty – przyp. red), to była już praca nad metodą projektu. (…) Chcę, żeby oni się włączyli automatycznie, żeby zauważyli, że praca w zespole daje więcej przyjemności, że jest bardziej skuteczna i przede wszystkim daje nam szansę na odkrycie naszego potencjału, ale też potencjału zespołu. I razem, jak łączymy te wszystkie nasze moce, wychodzi coś niesamowitego i fajnego. Robimy to oczywiście stopniowo. Ten projekt jest przemyślany, więc zawsze zaczyna się od integracji, a później poznawania metody pracy, metody projektowej, a na warsztatach wyjazdowych będziemy realizować konkretnie trzy pomysły na rzecz gminy Krzymów – mówi Aldona Olesiak, prowadząca warsztaty.

Bo głównym celem projektu jest przygotowanie przez młodych liderów samorządności trzech wydarzeń dla mieszkańców naszej gminy. Pomysłów już jest dużo. Na wyjazdowych, wakacyjnych warsztatach, zostaną wybrane trzy i rozpoczną się prace nad tym, w jaki sposób je zrealizować. Te wydarzenia są zapowiadane na jesień.

Póki co, spotkania warsztatowe przyniosły ich uczestnikom pewne korzyści. Jakie konkretnie?

– Większą otwartość na różnych ludzi, umiejętność realizacji pomysłów, które mamy w głowie, umiejętność radzenia sobie z trudniejszymi sytuacjami i z niezgodą w grupie. Rozwijamy też umiejętność współpracy – mówią młodzi liderzy samorządności z gminy Krzymów.

Projekt realizuje Towarzystwo Samorządowe w Koninie we współpracy z Urzędem Gminy w Krzymowie. Chodzi w nim o wspólne działania na rzecz wychowania obywatelskiego ze szczególnym uwzględnieniem działań rozwijających kompetencje społeczne i obywatelskie młodzieży z gminy Krzymów. Bierze w nim udział dwanaścioro uczniów z publicznych szkół działających w naszej gminie.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami, postaramy się rozwiać wątliwości.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Skip to content