INFLACYJNY WZROST PODATKU

O piętnaście procent wzrosną w przyszłym roku podatki od nieruchomości. Tak zdecydowali radni dwudziestego piątego października na siedemdziesiątej siódmej sesji Rady Gminy Krzymów.

– Stawki podatku od nieruchomości na 2024 rok zaproponowane w projekcie uchwały zostały podwyższone o wskaźnik inflacji, to jest o piętnaście procent w stosunku do stawek, które obowiązywały w roku 2023, czyli jeszcze w obecnym roku – mówi Leszek Staszak, Przewodniczący Rady Gminy Krzymów.

W 2022 roku radni uchwalili stawkę podatku za metr kwadratowy powierzchni użytkowej od powierzchni mieszkalnych na ten rok na sześćdziesiąt groszy, chociaż według obwieszczenia ministra finansów maksymalnie mogła to być złotówka. W przyszłym roku według obwieszczenia stawka maksymalna mogłaby wynieść złoty piętnaście. Radni gminy Krzymów ustalili, że podatek od nieruchomości wzrośnie o piętnaście procent, ale w odniesieniu do obecnych sześćdziesięciu groszy i w przyszłym roku wyniesie sześćdziesiąt dziewięć groszy za metr kwadratowy powierzchni użytkowej od powierzchni mieszkalnych.

Są także podmioty zwolnione z podatku od nieruchomości. To między innymi jednostki zajmujące się rehabilitacją osób niepełnosprawnych, grunty i budynki związane z ochroną przeciwpożarową z wyłączeniem tych powierzchni, w których są prowadzone działalności gospodarcze. Zwolnione z podatku są także grunty i budynki przeznaczone na zaspokajanie zbiorowych potrzeb w zakresie kultury i sportu za wyjątkiem tych, które są zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej.

Na siedemdziesiątej siódmej sesji radni wybrali też ławników do sądów na kadencję 2024-27. Z naszej gminy będą to trzy osoby. Ławnikami w Sądzie Okręgowym w Koninie zostaną Urszula Zając i Daniel Grajek, a w Sądzie Rejonowym w Koninie i Sądzie Pracy, Andrzej Bisiorek.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami, postaramy się rozwiać wątliwości.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Skip to content