INSPIRACJE WIELKANOCNE, ŚWIĘTO TRADYCJI

W Brzeźnie już po raz czwarty odbyły się Inspiracje Wielkanocne. Wydarzenie to, zorganizowane przez wójt Danutę Mazur oraz Gminny Ośrodek Kultury, przyciągnęło miłośników tradycji i kultury.

Dwudziestego trzeciego marca mieszkańcy gminy Krzymów oraz goście mieli okazję podziwiać nie tylko piękno i różnorodność wielkanocnych stołów, ale również delektować się smakiem tradycyjnych potraw.

Konkursy na najpiękniejszy stół i najsmaczniejszą potrawę wielkanocną były sercem tego święta. Do rywalizacji stanęły Koła Gospodyń Wiejskich z Brzeźna, Kałku, Szczepidła, Żychlina i Kazimierza Biskupiego, Stowarzyszenie Aktywne Kobiety z Gminy Krzymów i szkoła podstawowa w Brzeźnie. Łącznie w tej pachnącej, kolorowej i przyjaznej rywalizacji wzięło udział siedem podmiotów.

Stoły i potrawy oceniała komisja w składzie Ewelina Rapeła, Naczelnik Wydziału Rozwoju i Promocji w Starostwie Powiatowym w Koninie, Agnieszka Michlicka z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, Oddział w Krzymowie oraz Przemysław Pilarski, szef kuchni w restauracji Skansen Bicz.

Podczas gdy jury oceniało zgłoszone stoły i potrawy, na scenie wystąpiły zespoły Brzeźnianki oraz Kapela pod Rydlem, które swoją muzyką umilały czas oczekiwania na wyniki. Nie zabrakło również wystawy rękodzieła, gdzie lokalni artyści mogli zaprezentować swoje umiejętności i tworzone przez siebie dzieła. Stanowiska przygotowały rodzina Augustynów ze Szczepidła, Sylwia Markowska oraz Warsztat Terapii Zajęciowej w Paprotni.

Po skosztowaniu siedmiu potraw komisja postanowiła przyznać dwa wyróżnienia i nagrodę główną. Wyróżnienia, oba za świąteczne paschy, otrzymały Koło Gospodyń Wiejskich w Brzeźnie i Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Brzeźnie. Do wyróżnień zostały dołączone nagrody pieniężne po dwieście złotych. Nagroda główna w Konkursie na Najsmaczniejszą Potrawę Wielkanocną powędrowała do Koła Gospodyń Wiejskich w Szczepidle za białą kiełbasę zapiekaną z kminkiem. Za pierwsze miejsce koło otrzymało również nagrodę pieniężną w wysokości trzystu pięćdziesięciu złotych.

W Konkursie na Najpiękniejszy Stół Wielkanocny komisja przyznała trzy wyróżnienia i nagrodę główną. Wyróżnienia i nagrody pieniężne po trzysta złotych otrzymały Koła Gospodyń „Aksamitki” z Kałku, „Kazimierzanki” z Kazimierza Biskupiego i Koło Gospodyń Wiejskich z Żychlina. Nagrodę główną w wysokości sześciuset złotych, ufundowaną przez Starostwo Powiatowe w Koninie otrzymało Stowarzyszenie Aktywne Kobiety z Gminy Krzymów.

Ponadto wszystkie zespoły uczestniczące w konkursach dostały dyplomy za uczestnictwo i po dwieście siedemdziesiąt złotych zwrotu wydatków na produkty, z których zostały przygotowane potrawy.

Inspiracje Wielkanocne w Brzeźnie to nie tylko konkursy, to również dowód na to, że tradycja ciągle odgrywa dużą rolę w przeżywaniu świąt, a wspólne jej celebrowanie jest wciąż żywe.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami, postaramy się rozwiać wątliwości.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Skip to content