JEST MELODIĄ MYŚLI

Już po raz jedenasty Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Paprotni gościła najlepszych matematyków na Gminnym Międzyszkolnym Konkursie Matematycznym. W tym roku odbywał się on dwunastego kwietnia pod hasłem „Matematyka jest melodią myśli”.

Stanęło do niego pięćdziesięcioro jeden uczestników reprezentujących wszystkie szkoły działające w naszej gminie. Z każdej klasy po jednym najbardziej utalentowanym matematycznie uczniu. Jednak nie wszystkie placówki mogły wytypować takie składy.

–  Niektóre szkoły przywiozły niekompletne reprezentacje, bo nie mają na przykład klasy pierwszej albo ósmej – mówi Paweł Jóźwik, nauczyciel matematyki w szkole podstawowej w Paprotni, koordynator konkursu matematycznego.

Uczestnicy zostali podzieleni na dwie kategorie wiekowe: Klas I-IV i Klas V-VIII. Zadania, z jakimi się zmagali, były dostosowane do ich możliwości zgodnie z podstawą programową.

– Uczniowie z klas I-III z reguły mieli zadania zamknięte, żeby mieli troszkę łatwiej. Natomiast uczniowie starsi, tu stawialiśmy na zadania otwarte, żeby tam mogli się wykazać. Z uwagi na to, że to są najlepsi matematycy, takie przyjmujemy założenie, to zadania też były trudne, żeby mogli się wykazać. To zadania z procentów, w klasach ósmych na przykład dwa zadania z Twierdzenia Pitagorasa. To już jest taki poziom tuż przed egzaminem (ósmoklasisty – przyp.red.). Trzeba to umieć – mówi Paweł Jóźwik.   

Trudno mu ocenić, jaki jest poziom nauczania matematyki we wszystkich szkołach gminy Krzymów. Widomo natomiast, że od wielu lat w szkole w Paprotni przykłada się dużą wagę do nauczania tego przedmiotu.

– Staramy się być dobrze przygotowani z matematyki i ta matematyka zawsze w Paprotni była na dobrym poziomie. I mam nadzieję, że tak będzie dalej – mówi Paweł Jóźwik.

W pewnym sensie potwierdziły to wyniki konkursu. Wśród laureatów była spora grupa ze szkoły w Paprotni.

W klasach pierwszych trzecie miejsce zdobyła Natalia Żółtyszek z Paprotni, drugie Stanisław Berczyński z Krzymowa i pierwsze Paweł Torzewski z Brzeźna.

W klasach drugich trzecie miejsce uzyskał Tobiasz Urbański ze Smólnika, drugie Igor Bialik z Krzymowa, a pierwsze Alexander Młodzieniak z Paprotni.

Wśród uczniów klas trzecich trzecie miejsce przypadło Filipowi Czerwczakowi ze Szczepidła, drugie Wiktorowi Kurkowi z Głodna, pierwsze Dawidowi Różyckiemu z Paprotni.

W czwartych klasach trzecie miejsce zdobył Kacper Trzuskolas z Głodna, drugie Maksymilian Andrzejewski z Brzeźna, a pierwsze Tomasz Fukowski z Paprotni.

Klasy piąte. Tu na trzecim miejscu znalazła się Hanna Laskowska z Głodna, na drugim Jakub Dzikowski z Brzeźna i na pierwszym Tymoteusz Sipa z Paprotni.

Wśród uczniów klas szóstych trzecie miejsce zajął Kacper Rogowski z Krzymowa, drugie Jakub Frontczak z Paprotni, pierwsze Jan Klimasek z Brzeźna.

W klasach siódmych na trzecim miejscu znalazł się Wojciech Woźniak z Brzeźna, druga była Magdalena Kalkowska z Paprotni, a pierwsza Oliwia Bakun z Krzymowa.

W najstarszej kategorii, czyli wśród uczniów klas ósmych, trzecie miejsce zdobyła Malwina Olejniczak ze Smólnika, drugi był Marcin Lenc z Krzymowa, a pierwsza Amelia Kałużna z Paprotni.

Obecna na wręczeniu nagród wójt Danuta Mazur przypomniała, że przez trzydzieści lat też uczyła w szkole matematyki.

– Wiem, co to znaczy. Matematyka jest zazdrosna i nie pozwala zapomnieć o niczym, co było wcześniej. Żeby się nauczyć kolejnych rzeczy, trzeba pamiętać o tym, co było. To się też w życiu bardzo przydaje. Ja bardzo gratuluję wam wyników – mówiła Danuta Mazur.

Uczniowie, którzy zdobyli pierwsze miejsca w swoich kategoriach uzyskali tytuły Najlepszych Matematyków Gminy Krzymów 2024 roku

Wszyscy laureaci otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Pozostali dostali dyplomy uczestnictwa i drobne upominki.

Podziękowania i upominki otrzymali również nauczyciele, którzy przygotowali swoich uczniów do konkursu i ci, którzy wsparli jego organizację.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami, postaramy się rozwiać wątliwości.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Skip to content