KOMIKSOWO OGARNIAJĄ ZDROWIE. NAJLEPIEJ W POLSCE

Uczniowie siódmej klasy Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Szczepidle zdobyli pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie „Zdrowie? Ogarniam TO!”. Uroczysta gala z wręczeniem nagród została zorganizowana siódmego czerwca w Ministerstwie Zdrowia w Warszawie.

Konkurs organizuje Ministerstwo Zdrowia we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej i jest skierowany do uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. Jego celem jest promowanie zdrowego stylu życia i zwiększenia świadomości na temat profilaktyki chorób nowotworowych.

Prace można było wykonać w następujących kategoriach: Komiks – kreatywna opowieść graficzna, która promuje zdrowe nawyki; Piosenka z teledyskiem – oryginalny utwór i videoclip, w którym zdrowie gra główną rolę i Film – krótkie video, pokazujące znaczenie zdrowego trybu życia.

Prace mogły być przygotowane indywidualnie jak i zespołowo.

Uczniowie ze Szczepidła postanowili przygotować komiks. Nazwali go piątą częścią „Dziadów”.

– Nasz komiks opowiada o bohaterach, którzy żyją niezdrowo. Krzysiu, nasz główny bohater, pali papierosy. Nasze dwie inne bohaterki odżywiają się bardzo niezdrowo, nie uprawiają w ogóle sportu. I nawiedzają ich duchy, które też tak żyły i przez to umarły. I próbują ich nawrócić. Skutecznie – mówią autorzy komiksu.

To małe dzieło stworzyli Maja Dobiecka, Adrianna Grabińska, Zofia Pawlik i Szymon Kościelski . Nad wszystkim czuwała Joanna Piekarska, nauczycielka biologii w szkole podstawowej w Szczepidle. I zapewnia, że pomysł i wykonanie od początku do końca były samodzielną pracą młodzieży. Ona tylko nadzorowała przebieg tego twórczego procesu.

Uroczysta gala połączona z ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród została zorganizowana siódmego czerwca w Ministerstwie Zdrowia w Warszawie. Towarzyszyły jej warsztaty dotyczące zdrowego żywienia połączone z degustacją.

Za pierwsze miejsce w kategorii Komiks uczniowie ze Szczepidła otrzymali smartwatche oraz upominki i gadżety związane z postaciami, które są maskotkami tego konkursu, czyli Ogarem i Rogalem.

Komiks niestety nie jest już własnością jego twórców i szkoły.

– Akurat w momencie, kiedy zostały ogłoszone wyniki i uczniowie zajęli pierwsze miejsce, musieli przenieść prawa autorskie. Zrzec się ich na rzecz Ministerstwa Zdrowia – mówi Joanna Piekarska.

Ale duma pozostaje.

– Ja jestem bardzo dumna z moich uczniów (…) i uważam, że to jest w pełni zasłużony sukces, bo bardzo dużo pracy włożyli i to był ich pomysł od początku do końca – mówi Joanna Piekarska.  

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami, postaramy się rozwiać wątliwości.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Skip to content