KONKURS WYŁONIŁ MISTRZÓW UMIEJĘTNOŚCI CZYTANIA

Czytanie pomaga nam się uczyć i rozumieć oraz czyni nas mądrzejszymi. Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Głodnie była organizatorem i gospodarzem Międzyszkolnego Konkursu Czytelniczego „Pięknie czytamy, świetnie rozumiemy”.

Konkurs został zorganizowany dwudziestego trzeciego listopada. Wzięło w nim udział trzydzieścioro jeden uczniów reprezentujących wszystkie szkoły działające w naszej gminie. Adresowany był do uczniów klas IV-VIII.

Organizacyjnie został podzielony na dwie części. W pierwszej młodzież rozwiązywała test sprawdzający umiejętność czytania ze zrozumieniem. W drugiej uczestnicy pokazywali swoje umiejętności interpretacyjne w głośnym czytaniu. Punkty zdobyte w tych częściach były na koniec sumowane i w ten sposób zostali wyłonieni mistrzowie umiejętności czytania w poszczególnych grupach klasowych.

Poza popularyzacją czytania, konkurs miał również elementy profilaktyczne. W testach na czytanie ze zrozumieniem znalazły się teksty popularnonaukowe mówiące o uzależnieniach behawioralnych i o dopalaczach. Ponadto w przerwie między testem a głośnym czytaniem uczestnicy konkursu obejrzeli filmy profilaktyczne dotyczące uzależnienia od gier komputerowych, przemocy oraz hejtu w sieci.

– Tak więc konkurs ten realizował popularyzowanie czytania, ale również realizował zadania w programie profilaktyczno-wychowawczym szkoły, czyli propagowanie wiedzy na temat uzależnień i prezentowanie uczniom innego sposobu spędzania wolnego czasu, a także umożliwianie im reagowania na jakieś negatywne zachowania – mówi Anna Kułakowska, nauczycielka języka polskiego w NSP w Głodnie i koordynatorka konkursu.

Poziom konkursu był wysoki i wyrównany o czym świadczył fakt, że różnice między poszczególnymi uczestnikami wynosiły od dwudziestu pięciu setnych do połowy punktu. Komisja wyłoniła jednak zwycięzców.

I tak, w klasach czwartych zwyciężył Tomasz Fukowski ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Paprotni. W klasach piątych Lena Jacolik z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Smólniku, w klasach szóstych tryumfowała Zuzanna Wróbel z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Borowie, w klasach siódmych najlepsza okazała się Joanna Janasik z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Głodnie i wśród ósmoklasistów najlepszy był Jakub Czaja ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Krzymowie. To oni są gminnymi Mistrzami Umiejętności Czytania.

Laureaci oraz pozostali uczestnicy otrzymali nagrody książkowe, których zakup był możliwy dzięki wsparciu konkursu przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii w Krzymowie.

Konkurs odbywał się pod patronatem wójt Danuty Mazur.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami, postaramy się rozwiać wątliwości.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Skip to content