KONKURSOWY TŁUSTY CZWARTEK

Najsmaczniejsze pączki w gminie Krzymów w 2024 roku wypieka Koło Gospodyń Wiejskich z Brzeźna, natomiast najsmaczniejsze faworki robi sołectwo Głodno. Ósmego lutego został rozstrzygnięty konkurs „Pączkowo-faworkowy zawrót głowy”.

W pierwotnej formie konkurs powstał cztery lata temu z inicjatywy wójt Danuty Mazur i odbywał się pod nazwą „Festiwal pączka”. Po dwóch latach do pączków dołączyły faworki, a konkurs wyewoluował w „Pączkowo-faworkowy zawrót głowy”. Adresowany jest do Kół Gospodyń Wiejskich, sołectw i innych organizacji działających w gminie Krzymów.

Do tegorocznej edycji zgłosiły się koła gospodyń z Brzeźna, Paprotni, Rożka i Szczepidła, sołectwa Głodno i Genowefa oraz stowarzyszenie Klub Seniora „Magnolia”.

Finał konkursu odbył się w tłusty czwartek w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Brzeźnie. Uczestników powitali wójt Danuta Mazur i Krzysztof Kędziora, Dyrektor GOK-u.

– Jest nam niezmiernie miło, że ta nasza tradycja przed postem przyjęła się w gminie Krzymów i mamy kolejną okazję do świętowania. Cieszy nas bardzo, że oprócz kół gospodyń, sołectw jest jeszcze stowarzyszenie. Niezawodny Klub Seniora „Magnolia”. To dowodzi, że temat pączków jest wiecznie żywy, niezależnie od wieku. Ci młodsi chcą się uczyć od starszych, a starsi chcą uczyć młodszych – mówiła Danuta Mazur.

Każdy uczestnik konkursu przygotował po jednym pączku i jednym faworku do degustacji dla komisji konkursowej. Wypieki miały przyporządkowane cyfry, więc członkowie komisji nie wiedzieli, czyje pączki i faworki oceniają. Poza wypiekami konkursowymi, wszyscy przygotowali też pączki i faworki, którymi każdy z obecnych mógł się zajadać.

W tym roku do składu oceniającego zostali zaproszeni: Lucyna Lenard-Woźniak, Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Koninie, Małgorzata Andrzejewska, zastępca Szefa Kuchni w restauracji Żak-Smak w Koninie i Przemysław Pilarski, Szef Kuchni w restauracji Skansen Bicz w gminie Stare Miasto.

W trakcie degustacji i obrad komisji, na scenie zaprezentowały się w krótkich występach zespoły Krzymowiacy i Brzeźnianki. Po nich, realizujący imprezę Zbigniew Wrzesiński zachęcił uczestników do tańca przy muzyce biesiadnej. Panie i (nieliczni) panowie nie dali się długo prosić i na parkiecie pojawiła się liczna grupa spragnionych tańca. Były kółeczka, węże, ale też pląsy w parach.

W końcu przyszedł czas na ogłoszenie wyników. Komisja zdecydowała, że w konkursie na najsmaczniejszego pączka wyróżnienie otrzymał Klub Seniora „Magnolia”, trzecie miejsce sołectwo Genowefa, drugie KGW ze Szczepidła, a najsmaczniejszego pączka, zasługującego na pierwsze miejsce, przygotowało KGW z Brzeźna.

Wśród faworków trzecie miejsce zdobyły te, które przygotowało KGW Rożkowianki z Rożka, drugie od KGW z Brzeźna, a pierwsze miejsce za faworka otrzymało sołectwo Głodno. Wyróżnienie w tej kategorii powędrowało do KGW z Paprotni.

Po zamknięciu części oficjalnej konkursu, jeszcze przez dłuższy czas przy stołach z pączkami, faworkami, herbatą i kawą trwały rozmowy, podczas których integrowali się poszczególni uczestnicy imprezy.

Konkurs zorganizowali wójt Danuta Mazur i Gminny Ośrodek Kultury w Brzeźnie.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami, postaramy się rozwiać wątliwości.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Skip to content