Z inicjatywy radnego Jana Czai, po raz pierwszy w gminie Krzymów obchodziliśmy rocznicę zakończenia zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Gminna uroczystość została zorganizowana szesnastego lutego, czyli dokładnie w sto szóstą rocznicę zakończenia tego zrywu.
Wydarzenie rozpoczęła Msza święta w intencji Ojczyzny. Tuż przed nią Piotr Rosiak mówił o aktywności narodowowyzwoleńczej Wielkopolan, także w innych częściach będących pod zaborami ziem Rzeczypospolitej, później o genezie Powstania Wielkopolskiego, jego przebiegu i zakończeniu.
– Podsumowując: Polsce przyznano niemal wszystkie tereny zajęte podczas wielkopolskiego zrywu. Postanowienia traktatu wersalskiego weszły w życie na początku kolejnego roku. Oddziały wielkopolskie przejęły z rąk niemieckich tereny przyznane Polsce. Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy zakończyła się naszym sukcesem. Powstanie Wielkopolskie było nie tylko militarnym, ale także i organizacyjnym zwycięstwem. Było powszechnym zrywem całego społeczeństwa, w którym wykorzystano każdą nadarzającą się szansę na pokonanie przeciwnika oraz sprawne przejęcie struktur państwowych – mówił Piotr Rosiak.
W trakcie Mszy, w miejscu homilii, uczniowie szkół podstawowych z Borowa i Krzymowa zaprezentowali część artystyczną ku czci powstania i jego uczestników. Gościnnie w programie wystąpił Jan Czaja, który wyrecytował patriotyczny wiersz.
W wydarzeniu brali udział mieszkańcy oraz przedstawiciele różnych środowisk gminy Krzymów. Uroczystego charakteru dodały poczty sztandarowe jednostek straży pożarnych, szkół oraz harcerze, Jednostka Strzelecka 4150 z Konina i osoby z flagami Powstania Wielkopolskiego.
Druga część uroczystości miała nieoficjalny charakter. Było to spotkanie przy cieście, kawie i herbacie w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Krzymowie. Tam radny Jan Czaja podziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie tego wydarzenia.