LEPIENIE PIEROGÓW PRZY DŹWIĘKACH MORIN CHUUR

W niecodziennej atmosferze przebiegły zorganizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Brzeźnie warsztaty pierogarskie. Ich uczestniczkom towarzyszył ludowy zespół złożony z pań narodowości mongolskiej.

Warsztaty odbyły się dwudziestego czwartego listopada w gospodarstwie agroturystycznym Zagroda Borowo. Wzięło w nich udział kilkanaście pań, które pod okiem Doroty Panas uczyły się robić świąteczne pierogi z kapustą i grzybami oraz uszka z grzybami.

– Sekret dobrych pierogów i uszek tkwi w cieście i farszu. Zwłaszcza od ciasta, żeby było delikatne, cienkie, i żeby się rozpływało w ustach. Najlepsza jest mąka pszenna, „pięćsetka”. Zawsze trzeba dobrą mąkę dobrać. To jest właśnie cały sekret poszukiwania tego smaku. (…) Farsz zależy od dobrych produktów i zrobienia. Każdy robi inaczej. Ja robię od siedmiu lat taki sam i…warsztaty są, każdy lubi i przychodzi – mówi Dorota Panas.

Warsztaty rozpoczęły się od przygotowania ciasta i farszu do pierogów i do uszek. Pani Dorota pokazała, jak zagnieść ciasto, jak je rozwałkować i wykrawać kółka, a także jak nadziewać i zlepić pierogi oraz uszka. Uczestniczki mogły spróbować swoich sił pod okiem instruktorki, która udzielała im wskazówek i rad.

Po lepieniu przyszedł czas na gotowanie i degustację.

Warsztaty odbywały się w niecodziennej atmosferze, ponieważ w ich trakcie grał zespół złożony z mieszkających w Polsce pań narodowości mongolskiej. Jego członkinie grają na tradycyjnych instrumentach mongolskich, takich jak morin chuur czy yatga. Zespół zaprezentował pięć mongolskich utworów ludowych.

– Mam na imię Angie, jestem z Mongolii, mieszkam w Warszawie. Mongol Ajalgu nazywa się nasz zespół. W tamtym roku przyjechaliśmy do Borowa, do gospodarstwa agroturystycznego, byliśmy tu trzy dni. Tak było pięknie, fajnie, atmosfera, dlatego chcieliśmy jeszcze raz tutaj przyjechać, odpocząć, a przy okazji pokazać swoje narodowe pieśni, instrumenty i tradycje – mówi Angie.

Zespół istnieje trzy lata i tworzą go cztery panie. Powstał w trakcie pandemii, dzisiaj coraz częściej koncertuje. Jak mówią, w Polsce mieszka niecały tysiąc osób mongolskiej narodowości. To nieduża społeczność, która jest zorganizowana w Stowarzyszeniu Mongołów w Polsce. W Polsce dobrze się czują, dlatego tu mieszkają.

Warsztaty pierogarskie w Zagrodzie Borowo były niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich pań, które wzięły w nich udział. Była to okazja do nauczenia się nowych umiejętności, poznania ciekawych ludzi i muzycznej, mongolskiej ludowej kultury, a także do spędzenia miłego czasu w pięknej okolicy.

Zdjęcia z warsztatów znajdują się w zakładce Galeria

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami, postaramy się rozwiać wątliwości.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Skip to content