METODA, KTÓRA MOŻE POPRAWIĆ JAKOŚĆ ŻYCIA DZIECI

Szkoły podstawowe z gminy Krzymów realizują program SensoLyke, który jest połączeniem integracji sensorycznej i wczesnej profilaktyki uzależnień behawioralnych wraz z treningiem kompetencji komunikacyjnych. Projekt dofinansowała Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii w Krzymowie.

Co to jest SensoLyke?

SensoLyke daje kompleksowy zestaw narzędzi ułatwiających rozwój fizyczny i psychiczny dzieci. Innowacyjne połączenie integracji sensorycznej i wczesnej profilaktyki uzależnień behawioralnych
z treningiem kompetencji komunikacyjnych, to połączenie, które może realnie polepszyć jakość życia dzieci. SensoLyke to metoda, która wykorzystuje specjalne pomoce sensoryczne – Bukiny. Bukiny wypełnione są łuską gryki. Dzięki temu są antyalergiczne, naturalne i bardzo przyjemnie szumiące. Ubrane są w miękki materiał, który jest elastyczny i przyjemny w dotyku. Kolory zostały dobrane tak, by sprzyjać wyciszeniu i ukojeniu,  odwołują się do natury i pobudzają spokojne, życzliwe myśli.

– Wprowadzenie do metody SensoLyke  odbywa się poprzez kurs online, który składa się z części teoretycznej i praktycznej. Kurs SensoLyke nie tylko ułatwia prowadzenie zajęć z integracji sensorycznej, ale także wspiera rozwój dzieci w wielu obszarach. Ćwiczenia przedstawione w kursie pozwalają skupić się na kształtowaniu koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz motoryki dużej, co ma pozytywny wpływ na ogólny rozwój dziecka. Wspomagają budowę mięśni niezbędnych do utrzymania prawidłowej postawy i wykonania precyzyjnych ruchów – mówi Natalia Jóźwiak z biura firmy Lyke, zajmującej się wprowadzaniem metody Sensolyke.

Jakie są zakładane cele jego realizacji?

– Metoda SensoLyke powstała jako odpowiedź na bieżące potrzeby dzieci i ich opiekunów, którzy zmagają się z coraz trudniejszymi do opanowania skutkami nadmiernej cyfryzacji. Dzieci wychowujące się w otoczeniu elektroniki i technologii wykształciły potrzeby, na które mogą odpowiedzieć jedynie rozwiązania kompleksowe i holistyczne, takie jak SensoLyke.
Dzięki SensoLyke nauczyciele otrzymali wysokiej jakości narzędzia do pracy z integracją sensoryczną oraz wspierania rozwoju swoich podopiecznych. Kurs ze szczegółowo opisanymi zajęciami to inspirujące narzędzie, które przygotuje ich do jeszcze skuteczniejszej pracy. Wprowadzenie metody SensoLyke pozwoli dzieciom rozwijać się nie tylko sensorycznie, ale także komunikacyjnie i emocjonalnie. Oczekiwane rezultaty to wzrost samoświadomości, pewności siebie i umiejętności nawiązywania relacji z innymi.  Celem nie mniej istotnym jest ograniczenie szkód wynikających z nadmiernego wpływu cyfryzacji i technologii na świat dzieci
– mówi Natalia Jóźwiak.

W których szkołach gminy Krzymów jest realizowany i czy w każdej z nich jest taki sam?

Program Sensolyke jest realizowany we wszystkich publicznych i niepublicznych szkołach podstawowych działających w gminie Krzymów. Do każdej z placówek trafił taki sam kurs jak i zestaw pomocy sensorycznych. 

W jaki sposób jest realizowany w szkołach w gminie Krzymów?

SesnoLyke to zarówno autorskie i wyjątkowe pomoce sensoryczne – Bukiny, jak i dedykowany specjalistyczny kurs zamieszczony na platformie e-learningowej.  Zestaw Bukinów trafia do szkół wraz z instrukcją użytkowania i danymi dostępowymi do platformy e-learningowej. W każdej placówce przeprowadzane jest wdrożenie do platformy online, tak by użytkownicy mogli najefektywniej korzystać z zamieszczonych tam treści.

– Nasze wieloletnie doświadczenie pokazuje, że forma kursu on-line jest najskuteczniejsza. Nauczyciele i opiekunowie mają dostęp do treści w dowolnym czasie i miejscu, nie ma konieczności przeprowadzania kosztownych i czasochłonnych szkoleń – tłumaczy Natalia Jóźwiak. 

Wprowadzenie proponowanych w kursie zajęć pozwala na skupienie się na konkretnych obszarach wymagających w danym momencie uwagi – na przykład na pracy z emocjami, haptyką czy propriocepcją. 

Warto podkreślić, że dla dzieci takie zajęcia są niezwykle atrakcyjne – zabawa Bukinami sprawia im ogromną radość. 

Do kiedy będzie prowadzony?

Kurs i pomoce sensoryczne SensoLyke będą wykorzystywane w placówkach bez ograniczeń czasowych.

Program dofinansowała Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii w Krzymowie, przeznaczając na ten cel 29.000 złotych. Dzięki temu zostały zakupione Bukiny i sfinansowane szkolenia dla wszystkich szkół z gminy Krzymów.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami, postaramy się rozwiać wątliwości.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Skip to content