Otwartą lekcję historii dla grupy uczniów Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie zorganizował dwudziestego pierwszego marca Jan Czaja, radny gminy Krzymów i społecznik. Uczestnicy tej ciekawej lekcji odwiedzili schrony bojowe polskie i niemieckie zlokalizowane w gminach Krzymów i Kościelec.
Są to obiekty polskie z 1939 roku należące do fortyfikacji Przedmoście Koło oraz niemieckie z 1944 roku należące do Punktu Oporu Kościelec.
O bunkrach opowiadał Tomasz Walinkiewicz, Prezes Fundacji „Walkiria”, która jest organizacją działającą na terenie południowej i wschodniej Wielkopolski. Dba o polskie fortyfikacje z 1939 roku, niemieckie schrony bojowe z czasów drugiej wojny światowej, cmentarze wojenne i miejsca pamięci narodowej.
Ile schronów bojowych znajduje się w naszym regionie?
– Jeżeli chodzi o Przedmoście Koło to jest dwadzieścia jeden polskich schronów plus pozostałe fundamenty po schronie, który nie został ukończony, a jeżeli chodzi o Punkt Oporu Kościelec, to jest siedem schronów różnej architektury, bo to nie jest siedem takich samych. Tam występują dwa lub trzy rodzaje schronów – mówi Tomasz Walinkiewicz.
Wydarzenie zorganizował Jan Czaja we współpracy z Fundacją „Walkiria” i Stowarzyszeniem Miłośników Zabytkowych Pojazdów Mechanicznych Cywilnych i Wojskowych „Zajezdnia”.
Uczniowie z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie uczestniczący w tej otwartej lekcji historii realizują projekt „Silni Polską!”. Jest to ogólnopolska inicjatywa edukacyjna skierowana do młodzieży w wieku od trzynastu do dziewiętnastu lat, która ma na celu popularyzację najnowszej historii Polski wśród młodych ludzi i lokalnych społeczności.
– Na chwilę obecną jesteśmy po warsztatach w Poznaniu, na których przerobiliśmy okres od 1918 do 1991 roku. W tym momencie bierzemy udział w otwartej lekcji zorganizowanej przez „Zajezdnię” oraz przez Fundację „Walkiria”, która opowiada nam o bunkrach znajdujących się na terenie subregionu konińskiego i następnie będziemy mieli za zadanie zorganizowanie lekcji otwartej dla społeczności z Żychlina. Czy to dla szkoły podstawowej, czy też dla szkoły średniej, czy też dla mieszkańców – mówi Jakub Rąblewski z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Fryderyka Chopina w Żychlinie.
To nie pierwsza tego typu lekcja historii dla młodzieży zorganizowana przez Jana Czaję. W sumie było ich już około dziesięciu, głównie dla uczniów szkół z gminy Krzymów.