Plakat reklamujący koncert Szloch i westchnienie Dawne pieśni żałobne

ODZWIERCIEDLAŁY WIARĘ I UCZUCIA CZŁOWIEKA W OBLICZU ŚMIERCI

Spore grono słuchaczy zgromadził koncert dawnych pieśni żałobnych wykonanych w kościele parafialnym pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Krzymowie. Koncert był ostatnim etapem projektu muzyczno-etnograficznego realizowanego przez Muzeum Okręgowe w Koninie.

Koncert został zorganizowany dziesiątego listopada i był prezentacją fragmentów siedmiu pieśni żałobnych z tak zwanego „Śpiewnika krzymowskiego”, czyli zeszytu z lat przedwojennych, który kilkanaście lat temu został odnaleziony w Drążnie i trafił do konińskiego muzeum. Kiedy trzy lata temu natknęła się na niego Elżbieta Sztamblewska, Kierownik Działu Etnograficznego Muzeum Okręgowego w Koninie, postanowiła częściowo ów śpiewnik udźwiękowić. W efekcie został przygotowany i zorganizowany koncert, a kilka tygodni wcześniej spotkanie edukacyjne dla młodzieży ze szkoły podstawowej w Krzymowie dotyczące pieśni żałobnych. Uzupełnieniem projektu jest publikacja płytowa z nagraniami pieśni oraz książeczka z tekstami, nutami i zdjęciami starego śpiewnika.

Wykonawcami koncertu byli chór składający się z mieszkańców gminy Krzymów oraz pochodzący z Konina ceniony organista i kompozytor, Dariusz Przybylski, wykładowca Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Chór wykonywał pieśni a capella natomiast Dariusz Przybylski uzupełniał te wykonania improwizacjami organowymi na ich temat.

Odbiorcy koncertu usłyszeli fragmenty pieśni „Żegnam cię, żegnam mój świecie”, „Już leżę śmiercią uśpiony”, „Na cmentarzu mieszkać będę”, „Jedną garstką ziemi”, „Zmarły człowiecze”, „Barbaro, święta patronko konania” oraz „Dzień, on dzień gniewu pańskiego”.

W zespole wokalnym wystąpili Barbara Mrowicka, Hanna Śmigielska, Janina Śmiałek, Krystyna Janicka, Wanda Staniszewska, Danuta Kowalska, Barbara Jabłonowska, Krystyna Sękowska, Rozalia Oblizajek, Krystyna Paulińska, Barbara Matuszak, Irena Woźniak, Hanna Bońka, Zenona Grajek, Władysław Kurtyka i Władysław Szczepański.

Koncert stworzył niepowtarzalny klimat i wzruszenie, budując pomost między głosami chóru a brzmieniem organów w zabytkowym kościele. Ponadto dzięki krótkiej prelekcji Krzysztofa Pydyńskiego, muzykologa, dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Koninie, który sprawował opiekę merytoryczną nad projektem, słuchacze mogli się dowiedzieć o historii i znaczeniu pieśni żałobnych, które odzwierciedlały wiarę i uczucia ludzi w obliczu śmierci.

Projekt „Szloch i westchnienie. Dawne pieśni żałobne” był dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu rządowego Muzyczny ślad, którego operatorem jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

Partnerzy projektu: Gmina Krzymów, Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Krzymowie i Gminny Ośrodek Kultury w Brzeźnie.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami, postaramy się rozwiać wątliwości.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Skip to content