PO ZDROWIE I WIEDZĘ

Brzeźno było celem lutowego „Spacerkiem po zdrowie” organizowanego przez Klub Turystyczny konińskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Spacerek odbywał się pod hasłem „1000 lat górnictwa odkrywkowego w regionie konińskim od piaskowca do węgla brunatnego. Zaczęło się w Brzeźnie”.

Spacerek został zorganizowany siedemnastego lutego. Jego uczestnicy przyjechali autobusem specjalnej linii MZK na Wilków, a stamtąd przeszli do parku w Brzeźnie.

– Do Brzeźna dotarliśmy dlatego, że w tym roku podjęliśmy taką decyzję, że będziemy odwiedzali wszystkie odkrywki kopalni węgla brunatnego regionu konińskiego. Okazuje się, że pierwszą odkrywką węgla brunatnego, taką, gdzie już eksploatowano węgiel na skalę taką mało przemysłową, ale przemysłową, gdzie już sprzedawano ten węgiel, to była odkrywka w Brzeźnie, którą zorganizował pan Morzycki (Antoni – przyp. red.), właściciel Brzeźna – mówi Marek Chlebicki, Prezes Klubu Turystycznego PTTK w Koninie.

Ale turystów do Brzeźna przyciągnęła nie tylko pierwsza odkrywka węgla brunatnego, bo tu również wydobywany był piaskowiec.

– Piaskowiec wydobywano już w Brzeźnie między X a XI wiekiem. To stąd ten piaskowiec brzeźnieński trafiał do wszystkich największych i najpiękniejszych budowli rodzącej się Polski, tej Polski piastowskiej. I byliśmy zapleczem budowlanym rodzącej się Polski. (…) Minęło tysiąc lat górnictwa odkrywkowego w regionie konińskim, bo piaskowiec był wydobywany metodą odkrywkową i później węgiel też metodą odkrywkową. Więc to tysiąc lat, to jest ogromna tradycja w regionie konińskim, ponieważ ten piaskowiec wydobywano metodą odkrywkową do XIX wieku i początku XX. Czyli to kopalnictwo odkrywkowe było tu cały czas – mówi Marek Chlebicki.

W Brzeźnie do turystów dołączyły wójt Danuta Mazur, Urszula Kucharska, dyrektor szkoły podstawowej w Brzeźnie i Dorota Wróbel, wicedyrektor szkoły podstawowej w Paprotni.

Uczestnicy wydarzenia przeszli w parku historyczną ścieżkę edukacyjną. Ostatnim przystankiem był plac przed Gminnym Ośrodkiem Kultury w Brzeźnie, gdzie turyści piekli kiełbaski przy ognisku i śpiewali turystyczne piosenki.

Marek Chlebicki zachęca mieszkańców Konina do odwiedzenia Brzeźna i zapoznania się z jego dziedzictwem kulturowym.

– Bo można wsiąść do autobusu MZK, podjechać do Brzeźna, obejrzeć, odpocząć i poznać piękną historię – mówi prezes konińskiego Klubu Turystycznego PTTK.

Kolejne spotkanie w ramach „Spacerkiem po zdrowie” zaplanowane jest na drugi marca. Uczestnicy obejrzą pierwszą odkrywkę, w której węgiel był wydobywany na skalę przemysłową, czyli odkrywkę Morzysław.  

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami, postaramy się rozwiać wątliwości.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Skip to content