POCZUĆ ŚWIĘTA W WARSZTACIE TERAPII ZAJĘCIOWEJ W PAPROTNI

Czym jest adwent? Jak przygotować się na narodziny Jezusa? W przedświątecznym zgiełku i pędzie często zapominamy zadać sobie tych pytań. Na szczęście, również w naszym imieniu, zadają je i odpowiadają na nie uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Paprotni.

Dzieje się tak od wielu lat na spotkaniach opłatkowych organizowanych przez placówkę przed Bożym Narodzeniem. W tym roku miało to miejsce dwudziestego grudnia. W spotkaniach biorą udział podopieczni warsztatu, ich opiekunowie i zaproszeni goście.

Tegoroczne wydarzenie rozpoczęło się od prezentacji programu artystycznego, przygotowanego przez uczestników warsztatu. W formie rozważań, recytacji i śpiewu, próbowali oni odpowiedzieć na pytanie czym jest adwent i Boże Narodzenie.

– Co zrobiłem, by nie minął niepostrzeżenie, przykryty codziennym zabieganiem? Jak przygotowałem swoje serce i umysł do spotkania z Jezusem? Czasem nie trzeba wiele, by adwent stał się wyjątkowym momentem w roku. Wystarczy jedna prosta inspiracja, myśl, pomysł, podpowiedź. Adwent przypomina nam, że całe nasze życie jest oczekiwaniem. Bóg przyszedł, żeby człowiek już nigdy nie był sam. Adwent to czas, w którym chcemy zbliżyć się do Boga, przygotować na czas Bożego Narodzenia, zrobić porządek w sercu i duszy. Często jednak nie wiemy jak i skupiamy się na tym, by wymyślić postanowienia: robić dobre uczynki, modlić się, chodzić na roraty. To wszystko jest dobre, jednak o wiele lepsze może być poznawanie Boga takiego, jaki on jest. Czyszczenie jego obrazu, który mamy zapisany w głowie – mówili występujący podopieczni warsztatu.

W programie pojawiły się również piosenki świąteczne.

Po części artystycznej, kierownik warsztatu, Dariusz Urbański, złożył wszystkim obecnym serdeczne życzenia świąteczne, dodając do nich słowa księdza Jana Twardowskiego.

– Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia? Dlaczego zapatrujemy się w gwiazdę na niebie? Dlaczego śpiewamy kolędy? Dlatego, żeby się uczyć miłości do pana Jezusa, dlatego, żeby podawać sobie ręce, dlatego, żeby uśmiechać się do siebie. Dlatego, żeby sobie przebaczać. A ja powiem: czyńmy to – mówił Dariusz Urbański.

Następnie głos zabrali zaproszeni goście, wśród których byli przedstawiciele władz gminy, powiatu, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Mówili przede wszystkim o tym, co ich corocznie przyciąga na spotkania, nie tylko opłatkowe, do Warsztatu Terapii Zajęciowej w Paprotni. To atmosfera pełna dobra i miłości, dzięki której można mówić, że przyjeżdża się do warsztatowej rodziny. Wszyscy złożyli również życzenia świąteczne.

Najważniejszym momentem spotkania było symboliczne połamanie się opłatkiem. Wcześniej Dariusz Urbański odczytał fragment Ewangelii o narodzeniu Jezusa. Następnie ksiądz Wojciech Kaźmierczak, proboszcz parafii w Krzymowie, pobłogosławił potrawy, które zostały przygotowane przez pracowników i podopiecznych warsztatu. Wszyscy zasiedli do świątecznie zastawionych stołów, gdzie mogli delektować się smacznymi daniami i rozmawiać w miłej atmosferze.

Spotkanie opłatkowe w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Paprotni było jak zawsze wyrazem wspólnoty, miłości i radości. Uczestnicy warsztatu pokazali swoje talenty, umiejętności i wrażliwość. Wszyscy obecni poczuli ducha Bożego Narodzenia.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami, postaramy się rozwiać wątliwości.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Skip to content