Młodzi Liderzy Samorządności Gminy Krzymów podsumowali swoje działania. Uroczystość została zorganizowana dziesiątego grudnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Brzeźnie.
Projekt dofinansowany z rządowego programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich „Nowe FIO 2023” realizowało Towarzystwo Samorządowe z Konina.
– Podobnie jak pozostałe trzy duże projekty, które zrealizowaliśmy w ostatnich kilku latach, chcemy po pierwsze młodzież uzbroić w wiedzę. Taką wiedzę, którą niekoniecznie w szkole się otrzymuje. Uzbroić też w wiedzę taką, która na przykład polega na tym, żeby umieć składać projekty, umieć rozmawiać, umieć się zaprezentować. Ale też taka konkretna wiedza, jak na przykład wiedza samorządowa, bo przecież są to młodzi liderzy samorządności – mówi Ireneusz Niewiarowski, Prezes Towarzystwa Samorządowego w Koninie.
W gminie Krzymów w projekcie uczestniczyło dwanaścioro uczniów z publicznych szkół podstawowych z Brzeźna, Krzymowa, Paprotni i Szczepidła wraz z opiekunami. Pierwsze działania zostały podjęte w styczniu bieżącego roku. Na początku były to warsztaty integracyjne, bardzo ważne, ponieważ biorąca w nich udział młodzież była z różnych szkół, więc na początku uczestnicy projektu musieli się poznać, żeby wytworzyć między sobą więź i otworzyć się na siebie, by móc ze sobą współpracować. Drugi etap wypełniły bloki szkoleniowe, wdrażające powoli w idee projektu.
– Ten drugi warsztat pokazał młodzieży, że projekt nie jest wcale taki łatwy do realizacji, że potrzeba wsparcia, współpracy, że czasami, jak jeden z liderów słabnie, to pozostałe osoby mają go wesprzeć w działaniu – mówi Aldona Olesiak, trenerka projektu Młodzi Liderzy Samorządności Gminy Krzymów.
Trzecim etapem realizacji projektu był wakacyjny wyjazd na tygodniowy warsztat, na którym powstały pomysły konkretnych działań na rzecz mieszkańców gminy Krzymów.
– I tutaj powstały trzy propozycje: owadzi azyl, czyli budowa domków, druga propozycja to była gra terenowa związana z historią, ale również z obszarem społeczno-obywatelskim. Gra terenowa odbyła się na terenie czterech szkół z gminy Krzymów. I trzecie przedsięwzięcie to był „Wehikuł czasu”. Miała to być taka dyskoteka, zabawa taneczno-muzyczna, w której połączymy dwa pokolenia z gminy Krzymów: starszych i młodszych – mówi Aldona Olesiak.
Co realizacja projektu Młodzi Liderzy Samorządności Gminy Krzymów dała lokalnemu samorządowi?
– Dała dużą nadzieję, że już od młodych lat ci ludzie, którzy są mieszkańcami gminy Krzymów będą wiedzieli, co za tym stoi, jakie są ich szanse, jakie są ich możliwości w działaniu, co mogą zrobić tak naprawdę, co znaczy praca zbiorowa, jak realizować wspólne projekty, gdzie można szukać wsparcia – że może i w gminie są takie osoby, które nie pozostawią ich tylko z pomysłem, ale są gotowe nieść im pomoc, współrealizować te projekty – mówi Danuta Mazur, Wójt Gminy Krzymów.
W trakcie podsumowania zostało podpisane porozumienie między Młodymi Liderami Samorządności Gminy Krzymów, reprezentowanymi przez koordynator gminną projektu, Aleksandrę Grzelak, a wójt gminy, Danutą Mazur. Porozumienie jest swego rodzaju programem współpracy między młodymi mieszkańcami gminy a samorządem. Czy będzie tylko „suchym” porozumieniem?
– Absolutnie. Nawet jeśli nie było to sformalizowane i podpisane, to ja odkąd pełnię funkcję wójta, czyli już minęło czwartego listopada sześć lat, zapraszam do współpracy wszystkie szkoły: i te publiczne i niepubliczne. W rozmowach z dyrektorami kieruję swoją prośbę, żeby nie było żadnej ósmej klasy, która nie będzie w urzędzie, której nie opowiem o roli samorządu, o roli radnego, czy roli sołtysa. (…) Chciałabym, aby oni mieli taką żywą lekcję obywatelską, żeby to, o czym uczą się w szkołach stało się ich codziennością, żeby oni tego doświadczyli i mieli wiedzę taką, która na tym etapie i za chwileczkę jest im niezbędna do łatwiejszego funkcjonowania. Tak że na pewno nie będzie to tylko suche zobowiązanie – mówi Danuta Mazur.
W projekcie brały udział między innymi Aleksandra Bialik, Zofia Pawlik i Adrianna Grabińska. Co dał im udział w nim?
– Dał nam taką otwartość na poznawanie innych ludzi, bo my wszyscy w tym projekcie byliśmy z innych szkół, więc nie znaliśmy się wcześniej i mieliśmy okazję się zakolegować. I też dał nam chęć działania w naszej gminie i robienia czegoś dla niej – mówi Adrianna Grabińska.
– Mnie bardzo dużo dał, jeśli chodzi o rozwój w grupie. Zawsze pracowałam indywidualnie i też to był dla mnie szok, jak ciekawa i jak fajna jest współpraca z różnymi osobami – dodaje Zofia Pawlik.
– Wydaje mi się, że po tym projekcie jestem bardziej otwarta na nowe pomysły. I nie tylko na swoje, ale też grupy. No i dał taką chęć do działania też – mówi Aleksandra Bialik.
Uroczyste podsumowanie projektu ozdobił występ jego uczestniczki, utalentowanej wokalistki i pianistki, Zofii Pawlik.
Współorganizatorem wydarzenia było Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Koninie.