POŻARY SADZY W KOMINACH

Siódmego stycznia na terenie powiatu konińskiego doszło do trzech pożarów sadzy w kominach w prywatnych budynkach mieszkalnych, informują strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Koninie. W naszej gminie dwa takie zdarzenia miały miejsce w grudniu.

Szesnastego grudnia przed godziną 20.00 zastępy GBA Man oraz GCBA Jelcz z Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzeźnie zostały zadysponowane do pożaru sadzy w przewodzie kominowym budynku mieszkalnego w tej miejscowości. Do zdarzenia zostali wezwani także druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Paprotni

Dzień później około godziny 23.30 zastęp GBA z jednostki w Brzeźnie został zadysponowany do pożaru sadzy w przewodzie kominowym budynku mieszkalnego, również w Brzeźnie.

W obu przypadkach na miejscu pracowali także strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Koninie.

Konińscy strażacy przypominają:

Przepisy zobowiązują do czyszczenia przewodów kominowych. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7. czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych: co najmniej raz na trzy miesiące w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem), co najmniej raz na sześć miesięcy w domach opalanych paliwem płynnym i gazowym.

Ponadto zgodnie z Ustawą Prawo Budowlane zobowiązuje się właścicieli i zarządców budynków do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych). Przestrzeganie powyższych zasad przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa w okresie grzewczym. Strażacy zachęcają również do zakupu czujników tlenku węgla i dymu. Już za kilkadziesiąt złotych można zapobiec tragedii. Należy jednak pamiętać, że czujka tlenku węgla nie zastępuje przeglądu technicznego przewodów kominowych.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami, postaramy się rozwiać wątliwości.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Skip to content