PRZYGOTOWUJĄ SIĘ DO FINAŁU

Rozpoczęły się warsztaty wokalne dla uczestników finału 4. Festiwalu Dobrej Piosenki. W Gminnym Ośrodku Kultury w Brzeźnie pod okiem dwóch trenerek pracuje trzydzieścioro wokalistów. Warsztaty są zaplanowane na czternasty i piętnasty czerwca.

W tym roku trenerkami wokalnymi są Kasia Rydzak i Sandra Magierska.

Kasia Rydzak to absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w klasie skrzypiec oraz wydziału Edukacji Muzycznej na Szczecińskiej Akademii Sztuki ze specjalnością dyrygentura chóralna. Jako jedna z pierwszych edukatorek prowadziła w Szczecinie zajęcia w ramach programu Narodowego Forum Muzyki ,,Pośpiewaj mi Mamo, pośpiewaj mi Tato”. Na co dzień nauczycielka śpiewu, gry na pianinie, a także muzyki i rytmiki.

Sandra Magierska  jest absolwentką Akademii Sztuki o kierunku Edukacja Artystyczna w zakresie Sztuki Muzycznej. Specjalność: Edukacja Muzyczna, Dyrygentura Chóralna. Trenerka wokalu prowadzi lekcje śpiewu w przytulnej sali, ukrytej gdzieś pośród wielu niepozornych domów na mapie Szczecina. To, co z całą pewnością ujmuje odbiorcę, to jej naturalność i swoboda w relacji z uczniami. Od 2015 roku prowadzi swoją wymarzoną szkołę muzyczną „Pianosfera”.

Kiedy można powiedzieć, że ktoś jest przygotowany do wokalnego występu?

– Na pewno pierwsza podstawowa rzecz to jest znajomość tekstu i melodii, a potem możemy porozmawiać o tym, żeby zaśpiewał dobrze, wydobył z siebie dobrze dźwięk: czysto, dobrze intonacją, dynamiką – mówi Sandra Magierska.

– Będziemy się starały pomóc w takich szczegółach, jak dykcja, dynamika, czyli to, gdzie ten utwór mógłby być zaśpiewany troszkę głośniej, gdzie ciszej. Tak że będziemy tylko pomagały doszlifowywać te ich występy i mamy nadzieję, że troszkę im pomożemy i dodamy pewności siebie na scenie – dodaje Kasia Rydzak.

Uczestnicy warsztatów po wspólnej rozgrzewce zostali podzieleni na dwie robocze grupy, w których pracowali nad swoimi piosenkami.

Trenerki zwracają też uwagę na szacunek wokalistów wobec siebie.

– Chciałabym, abyście szanowali siebie nawzajem. To znaczy, jeśli ktoś mówi, występuje, zwraca naszą uwagę, to szanujmy się, to znaczy nie gadajmy wtedy. I jest jeszcze ważniejsza rzecz: nie śmiejemy się jeden z drugiego. To jest bardzo ważne, bo nasza pewność siebie, czyli nasza głowa naprawdę jest najważniejsza. I to, co chcę, żebyście wzięli z tych warsztatów i pamiętali przez całe życie to jest to, że potraficie śpiewać. I nie chciejmy zrobić w drugim człowieku tego, żeby dać mu poczucie, że może nie potrafi. A nasze śmianie powoduje to, że ktoś sobie myśli: czy oni się śmieją ze mnie?, czy ja nie potrafię?. Dajmy drugiej osobie pewność siebie, bo wiemy, że każdy z nas potrafi śpiewać – mówiła do warsztatowiczów Sandra Magierska.

Koncert finałowy 4. Festiwalu Dobrej Piosenki odbędzie się szesnastego czerwca o godzinie siedemnastej w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Brzeźnie.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami, postaramy się rozwiać wątliwości.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Skip to content