ROZPOCZĄŁ SIĘ SEZON GRZEWCZY. WRACAJĄ ZAGROŻENIA

Rozpoczął się okres grzewczy. Strażacy przypominają o obowiązkach i zagrożeniach dla użytkowników pieców i innych źródeł ogrzewania.

Ze statystyk prowadzonych przez Państwową Straż Pożarną wynika, że w Polsce corocznie powstaje ponad 150 000 pożarów. Co piąty z nich powstaje w naszym mieszkaniu, tam gdzie czujemy się najbezpieczniej i dość często zapominamy o potencjalnych zagrożeniach. Corocznie w okresie grzewczym odnotowywana jest zwiększona liczba interwencji w lokalach i budynkach mieszkalnych. Najczęściej dochodzi do pożarów sadz w kominie oraz zdarzeń związanych z występowaniem tlenku węgla, czyli czadu.

W sezonie grzewczym 2022 – 2023 na terenie całego kraju odnotowano 2552 zdarzenia związane z tlenkiem węgla, w których poszkodowanych zostało 1087 osób, natomiast 54 osoby to ofiary śmiertelne.

Na terenie miasta Konina oraz powiatu konińskiego w sezonie grzewczym 2022 – 2023 straż odnotowała 94 pożary związane z ogrzewaniem budynków, w tym 70 zdarzeń dotyczyło pożarów sadzy w kominie.

W tym roku, od dwudziestego września Państwowa Straż Pożarna w Koninie odnotowała już 6 pożarów związanych z ogrzewaniem budynków, w tym 4 pożary sadzy w kominie w budynkach mieszkalnych.

System centralnego ogrzewania jest stosunkowo bezpieczny pożarowo, jednak często do dogrzewania budynków używane są urządzenia grzewcze takie jak: piece kaflowe, ogrzewacze gazowe oraz inne piecyki, w których proces spalania odbywa się w pomieszczeniach. Największym zagrożeniem podczas okresu grzewczego jest tlenek węgla, potocznie nazywany czadem. Tlenek węgla może wydzielać się na skutek nieprawidłowego działania urządzeń grzewczych: złego zainstalowania, uszkodzenia lub niewłaściwej ich eksploatacji. Powodem pojawienia się czadu w pomieszczeniu może być także niewłaściwie działająca wentylacja oraz niedrożne kanały dymowe lub spalinowe. Szczególnie narażeni na niekorzystne skutki działania czadu są ludzie starsi, chorujący na serce, z kłopotami w oddychaniu oraz dzieci.

W związku z powyższym Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Koninie zaleca: nie używać uszkodzonych instalacji i urządzeń grzewczych zarówno elektrycznych, gazowych jak również na paliwo stałe, wykonywać okresowe czyszczenie kanałów kominowych i wentylacyjnych. Zaniedbania tych czynności często są przyczyną pożarów oraz śmiertelnych zatruć tlenkiem węgla. Ponadto strażacy zalecają używać tylko tych urządzeń grzewczych, które posiadają krajowe atesty i dopuszczenia, nie spalać w piecach niedozwolonych materiałów (śmieci, plastików).

Obowiązujące przepisy nakazują nam co najmniej raz w roku przeprowadzić okresową kontrolę polegającą na sprawdzeniu stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych). Ponadto w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, należy usuwać zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych: raz na trzy miesiące (w domach opalanych paliwem stałym np. węgiel, drewno), raz na sześć miesięcy (w domach opalanych paliwem płynnym i gazowym), a raz na rok usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Przestrzeganie powyższych zasad przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa w okresie grzewczym. Strażacy zachęcają też do zakupu czujników tlenku węgla i dymu. Już za kilkadziesiąt złotych można zapobiec tragedii. Należy przy tym pamiętać, że czujka tlenku węgla nie zastępuje przeglądu technicznego przewodów wentylacyjnych i kominowych.

„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla. Szczegółowe informacje dotyczące kampanii można znaleźć na stronie Komendy Głównej PSP, portal Gov.pl.

(Źródło: Komenda Miejska PSP w Koninie, st. kpt. Sebastian Andrzejewski)

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami, postaramy się rozwiać wątliwości.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Skip to content