SĄ MANIFESTACJĄ WIARY I LOKALNYM DZIEDZICTWEM KULTUROWYM

W Krzymowie, w dniu święta Bożego Ciała, mieszkańcy sołectw należących do miejscowej parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, włożyli wiele pracy i serca w przygotowanie przepięknych kwietnych dywanów.

Te barwne dzieła sztuki, układane z ogromną precyzją i dbałością o detale, rozpoczęły się o godzinie czwartej nad ranem, a ich tworzenie zakończyło się po dziewiątej.

Tradycja układania kwietnych dywanów na taką skalę jest w Krzymowie pielęgnowana od kilku lat i co roku przyciąga coraz liczniejsze grupy wiernych i turystów, którzy pragną podziwiać te efemeryczne arcydzieła. Każdy dywan, złożony z tysięcy płatków, listków i innych naturalnych materiałów ukazuje obraz związany z symboliką religijną. Bo kwietne dywany mają przede wszystkim wymiar religijny.

– Gdyby ci ludzie nie mieli wiary w to, że budują to dla Pana Jezusa, to pewnie by tego nie robili. Tak że to jest wyraz naszej wiary i nasza manifestacja wiary w Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie – mówi ksiądz Wojciech Kaźmierczak, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Krzymowie.

Jeśli chodzi o symbolikę religijną obrazów ułożonych na dywanach, to dominują elementy eucharystyczne, jest też hasło roku duszpasterskiego „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła” i jak co roku dodatkowy element. W tym roku jest to obraz Matki Boskiej Fatimskiej, w ubiegłym był obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, a jeszcze wcześniej obraz Matki Boskiej z kościoła w Krzymowie.

Najbardziej znanymi kwietnymi dywanami w Polsce są te, które powstają w Spycimierzu, ale krzymowskie z roku na rok stają się coraz piękniejsze. Ponadto w Spycimierzu procesja z okazji święta Bożego Ciała podąża po kwietnych dywanach, niszcząc je. W Krzymowie procesja idzie obok dywanów. Dzięki temu będą dostępne do oglądania do godziny dwudziestej pierwszej, dając możliwość mieszkańcom i przyjezdnym podziwiania tej unikatowej formy sztuki. Oczywiście, wszystko to pod warunkiem, że pogoda dopisze i nie pojawią się gwałtowne zjawiska atmosferyczne, które mogłyby zniszczyć kwiatowe kompozycje.

Zapraszamy więc wszystkich, by skorzystali z tej wyjątkowej okazji i przyjechali do Krzymowa, celebrując zarówno duchowość, jak i lokalne dziedzictwo kulturowe.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami, postaramy się rozwiać wątliwości.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Skip to content