SENIORZY I SZKOŁA WYŻSZA

Klub Seniora „Magnolia” z Krzymowa nawiązał współpracę z Wyższą Szkołą Kadr Menedżerskich w Koninie. Owocem tej współpracy będzie cykl wykładów adresowanych do seniorów z naszej gminy. Pierwszy z nich odbył się piętnastego lutego w świetlicy wiejskiej w Paprotni.

– Myślę, że współpraca będzie dobrze nam się układać, bo już mamy ułożony harmonogram, kiedy będą wykłady. Następny wykład najprawdopodobniej będzie dwudziestego dziewiątego lutego i później w marcu będą dalsze. Myślę, że to jest bardzo wspaniała propozycja ze strony Wyższej Szkoły Kadr Menedżerskich. To są projekty ich i o tyle jest jeszcze dobrze, że my jako klub seniora nic nie będziemy za to płacić i serdecznie dziękujemy – mówi Zdzisława Pawlak, Przewodnicząca Klubu Seniora „Magnolia” w Krzymowie.

Planowane wykłady są różnorodne pod względem tematyki.

– Jeżeli chodzi o tematykę, to sami seniorzy podpowiadają nam. Czyli są to tematy związane z problemem bólu, rehabilitacji, religią, czy chociażby oszustwo „na wnuczka”, czyli jak się nie dać oszukiwać. Wszystko, co dotyczy seniorów i ich bolączek. Na to szukamy wykładowców, którzy mogą na dany temat im przedstawić wykład – mówi Renata Grześkowiak, Referent w Dziekanacie Wyższej Szkoły Kadr Menedżerskich w Koninie.

Seniorzy z klubu „Magnolia” nie są jedynymi odbiorcami projektu konińskiej uczelni. Podobne wykłady adresowane do członków Uniwersytetów Trzeciego Wieku, klubów seniora lub innych organizacji skupiających seniorów prowadzone są w siedemnastu miejscowościach subregionu konińskiego i ich liczba ciągle wzrasta.

Pierwsze spotkanie w Paprotni dotyczyło fotografii i było podzielone na dwie części. W pierwszej zostały przekazane informacje z historii fotografii, prowadzący omówił też sposoby robienia zdjęć.

– Natomiast druga część jest ciekawsza dla tych ludzi, którzy tu przyszli. Będą mieli robione zdjęcia i te zdjęcia będą tym osobom przekazana, gdzieś w ciągu dwóch tygodni. Takie zdjęcia typowo portretowe. I tu się zaczyna zabawa. Ja fotografuję jedną osobę, natomiast wszyscy uczestniczą w tej zabawie: podpowiadają sobie, jak stanąć, jak się uśmiechnąć, jak przymrużyć oczy, jak dobrze wyglądać na zdjęciach. Te zdjęcia są potem obrabiane. Bardzo często spotykam się z taką sytuacją, że panie mówią – czy pan nas odmłodzi? Oczywiście, że odmłodzę w jakiś sposób, ale generalnie chodzi o to, żeby te osoby, które chodziły tylko do fotografa, żeby sobie zrobić zdjęcie legitymacyjne, do dowodu osobistego, do jakiegoś dokumentu, zauważyły różnicę, że to jest zupełnie coś innego. Bo fotografia portretowa jest zupełnie inna – mówi prowadzący zajęcia Zbigniew Murawski.

Seniorzy na tym spotkaniu byli modelami i uczyli się tworzenia odpowiedniego wizerunku do zdjęcia portretowego.

Spotkanie przebiegło w kameralnej, wręcz rodzinnej atmosferze przy herbacie, kawie i domowych wypiekach przygotowanych przez panie z klubu „Magnolia”.

Tematem kolejnego wykładu będzie zabezpieczanie się przed oszustwami, przede wszystkim dokonywanymi metodą „na wnuczka” i pokrewnymi. Zostanie on przeprowadzony dwudziestego dziewiątego lutego, również w świetlicy wiejskiej w Paprotni.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami, postaramy się rozwiać wątliwości.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Skip to content