SZCZUPAK ROŚNIE

Kończący się rok był dla Koła Polskiego Związku Wędkarskiego nr 39 „Szczupak” w Brzeźnie bardzo dobrym czasem. Takie wnioski można było wyciągnąć z Walnego Zebrania Sprawozdawczego, które zarząd koła zorganizował piętnastego grudnia.

– Liczba członków naszego koła stale wzrasta. W przeciwieństwie do niektórych kół, które niestety ze względu na zwiększone kwoty przeznaczane na karty, zmniejszyła się w nich liczba (członków – przyp. red.). A u nas na szczęście ze względu na dobrą pracę naszego kolegi skarbnika mamy stu siedmiu członków, czyli najwięcej w naszej historii – mówi Tomasz Żółtek, Prezes Koła PZW nr 39 „Szczupak” w Brzeźnie.

W roku sprawozdawczym udało się pozyskać największą dotację zewnętrzną w historii. Było to sześć tysięcy złotych z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii w Krzymowie na zorganizowanie zawodów z przesłaniem profilaktycznym pod nazwą „ Nie piję alkoholu podczas wędkowania”. W ramach tej dotacji zostały zorganizowane zawody spławikowe i gruntowe z udziałem psychoterapeuty, który mówił wędkarzom o zagrożeniach zdrowotnych i społecznych związanych z nadużywaniem alkoholu.

2023 rok był bardzo intensywny jeśli chodzi o liczbę zorganizowanych zawodów wędkarskich. Było ich aż siedem. Biorąc pod uwagę fakt, że sezon w „Szczupaku” rozpoczyna się w kwietniu, a kończy w październiku, to zawody były rozgrywane średnio co cztery tygodnie. Podczas zebrania pojawiło się pytanie, czy w przyszłym roku można będzie wydłużyć czas trwania zawodów i jeszcze zwiększyć ich liczbę.

– Po to się tutaj spotykamy, taka jest idea naszych zebrań, żebyśmy prowadzili dyskusje, żeby każdy mógł się wypowiedzieć i zaproponować swoje. Tak że Adam zaproponował wydłużenie zawodów wędkarskich z trzech dotychczasowych na cztery godziny i po przegłosowaniu tego wniosku podjęliśmy uchwałę (…) o wydłużeniu naszych zawodów – mówi Tomasz Żółtek.

Natomiast jeśli chodzi o liczbę zawodów w przyszłym roku, to planowanych jest siedem tur, czyli tak, jak w tym roku.

W planach na 2024 rok zarząd koła planuje ponownie ubiegać się o dotacje zewnętrzne z budżetu gminy, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii w Krzymowie oraz od firm. Zarząd będzie próbował również jeszcze zwiększyć liczebność koła do stu dziesięciu członków oraz popularyzować jego profil na Facebooku.

W przyszłym roku wzrosną też opłaty dla wędkarzy. Uczestnicy do lat szesnastu zapłacą 88 złotych, młodzież i dorośli od szesnastu do dwudziestu czterech lat zapłacą 153 złote, emeryci – panie i panowie – będą musieli zapłacić 280 złotych, a pozostali 345 złotych. Czy ten wzrost kosztów nie odstraszy potencjalnych wędkarzy?

– Raczej nie, bo w ubiegłym roku były dużo wyższe podwyżki, zwłaszcza dla emerytów, i nasze koło pozyskało dziesięciu członków więcej niż w ubiegłym roku, no to chyba nie odstraszyły – mówi Grzegorz Rosiejewski, skarbnik „Szczupaka”.

Pod adresem skarbnika na zebraniu popłynęło wiele pochwał nie tylko za prawidłowe zarządzanie budżetem, ale też jego elastyczność w przyjmowaniu opłat członkowskich. Czasami nawet wyjeżdża, żeby ktoś mógł opłacić składkę.

– Trzeba jeździć, bo nawet mamy członków z Kłodawy. Młodych, starszych ludzi z Kłodawy, z Turku, ze Słupcy. Tu naokoło przyjeżdżają do nas wszyscy, bo wiedzą, że jest dobra atmosfera, fajna atmosfera na zawodach, załatwiamy wszystko jak trzeba. Kto zadzwoni, do każdego jadę – mówi Grzegorz Rosiejewski.

I dodaje, że od połowy stycznia będzie dyżurował w pomieszczeniu klubu LMKS Czarni Brzeźno przy ulicy Głównej 70A w każdą środę od szesnastej do osiemnastej. W tym czasie będzie można opłacać składki członkowskie na 2024 rok.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami, postaramy się rozwiać wątliwości.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Skip to content