TEATR W PLENEROWEJ PRZESTRZENI

Dwa widowiska teatralne adresowane do dzieci można było zobaczyć szóstego lipca w Brzeźnie w ramach projektu „Teatr w Małym Mieście”.

Projekt już po raz dwunasty realizuje Fundacja Wspierania Twórczości Niezależnej. W tym roku przyłączył się do niego Gminny Ośrodek Kultury w Brzeźnie, dzięki czemu dzieci z rodzinami mogły obejrzeć dwa widowiska poznańskiego Teatru Łata: „Morskie opowieści” i „Podróże dookoła świata”.

– Zależy nam na tym, żeby teatr nie był czymś, co jest tylko zarezerwowane dla elity, ale wychodził do wszystkich ludzi, żeby jak najwięcej ludzi zachęcić do teatru. Stąd powstała idea „Teatru w Małym Mieście”, kiedy to nawet nie mieszkańcy muszą się specjalnie do teatru wybrać, ale ten teatr przyjeżdża do nich. Przestrzeń uliczna, przestrzeń plenerowa służy temu, aby pokazać, że teatr jest dla ludzi – mówi Wioletta Dadej z Fundacji Wspierania Twórczości Niezależnej, współzałożycielka i aktorka Teatru Łapa.

Mimo upalnej pogody, na spektaklach pojawiła się grupa dzieci z rodzicami i opiekunami. I wszyscy dobrze się bawili, najpierw podczas spektaklu „Morskie opowieści”, a po przerwie na teatralnej zabawie interaktywnej „Podróże dookoła świata”.

„Morskie opowieści” to spektakl utrzymany w konwencji teatru ruchu o lekkiej formie, którego przesłaniem jest myśl, że ciągle czegoś szukamy, nie dostrzegając, że to, co najcenniejsze jest tuż obok nas. Jest to więc spektakl nie tylko o odwiecznym pragnieniu i poszukiwaniu  przygód, ale i o rodzącej się, czasami w trudnych okolicznościach, prawdziwej przyjaźni.

„Podróże dookoła świata” natomiast  to interaktywny program teatralny, w którym aktorzy zabierali widzów w najdalsze zakątki świata. Magiczna podróż zawiodła ich na Dziki Zachód, do Hiszpanii, do Afryki, do krainy Eskimosów i do Szkocji. W każdym z tych miejsc dzieci poznawały ich specyfikę, uczestnicząc w zabawach i etiudach teatralnych, prowadzonych przy typowej dla danego miejsca muzyce.

Ostatnim przystankiem wędrówki dookoła świata było Brzeźno. Tu dzieci wzięły udział w swego rodzaju sprawdzianie dotyczącym tego, co poznały w poszczególnych miejscach. I koniec. Być może do zobaczenia za rok.

Wydarzenie oficjalnie zainaugurowało istnienie nowo powstałego wielofunkcyjnego placu przy Gminnym Ośrodku Kultury w Brzeźnie.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami, postaramy się rozwiać wątliwości.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Skip to content