TRADYCJE TRZEBA ZNAĆ, A NIEKTÓRE ELEMENTY KULTYWOWAĆ

Spotkanie etnograficzne dla uczniów szkoły podstawowej w Krzymowie zorganizowało Muzeum Okręgowe w Koninie. To przedostatni etap realizacji projektu „Szloch i westchnienie. Dawne pieśni żałobne” powstałego na podstawie tak zwanego „Śpiewnika krzymowskiego”.

Przypomnijmy: Celem projektu jest nagranie i wydanie publikacji audio, zawierającej tradycyjne pieśni żałobne, wykonywane niegdyś przez wiernych w czasie ceremonii pogrzebowych w okolicach Krzymowa. Wybrane do nagrania pieśni pochodzą ze śpiewnika powstałego w latach przedwojennych, który został odnaleziony w miejscowości Drążno w gminie Krzymów.

Do nagrania zostało wybranych siedem pieśni, które już zostały zarejestrowane w kościele pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Krzymowie przez zespół wokalny Krzymowiacy z partiami organowymi w wykonaniu Dariusza Przybylskiego, organisty, kompozytora oraz wykładowcy Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Przedostatnim elementem projektu było spotkanie etnograficzne z uczniami Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Krzymowie zorganizowane siedemnastego października. Poprowadził je Krzysztof Pydyński, Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Koninie.

Na spotkaniu mówił o kulturze ludowej, obrzędach i obyczajowości, podkreślając, że jest to nasze dziedzictwo kulturowe. Jednym z takich zwyczajów było wykonywanie pieśni żałobnych.

– Chciałbym powiedzieć o pieśniach, o sytuacjach w jakich one były wykonywane, przedstawić troszeczkę nagrań, które już są gotowe i właściwie cała dokumentacja muzyczna jest gotowa, czyli ta część związana z nagraniem tych pieśni i tą częścią uzupełniającą w wykonaniu organowym Dariusza Przybylskiego. (…) Ale też powiedzieć o innych zwyczajach, które być może jeszcze zostały i uzasadnić, że te pieśni też są ważne i wszystko, co kiedyś związane było z naszą kulturą, tradycją, życiem w małym środowisku ma znaczenie i jest taką tradycją, którą należy przede wszystkim znać, a niektóre elementy w dalszym ciągu kultywować – mówił Krzysztof Pydyński.

Poza wykładem można było więc usłyszeć fragmenty nagrań pieśni żałobnych ze „Śpiewnika krzymowskiego” i improwizacje organowe na ich temat w wykonaniu Dariusza Przybylskiego.

Ostatnim elementem projektu będzie koncert w krzymowskim kościele. Jest on już dokładnie zaplanowany. Odbędzie się dziesiątego listopada o godzinie osiemnastej w kościele parafialnym w Krzymowie. Wezmą w nim udział wszyscy, którzy uczestniczyli w nagraniu pieśni.

Przy okazji projektu zostanie wydana płyta z dołączoną książeczką z tekstami, nutami i zdjęciami starego śpiewnika.

– Ten, kto pojawi się na koncercie będzie mógł wejść w posiadanie płyty. Będzie ona rozdawana wszystkim chętnym, którzy będą chcieli mieć ją w swojej kolekcji – zapowiada Elżbieta Sztamblewska, Kierownik Działu Etnograficznego Muzeum Okręgowego w Koninie.

Projekt Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach Programu rządowego „Muzyczny ślad”, którego operatorem jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Partnerzy projektu: Gmina Krzymów, Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Krzymowie, Gminny Ośrodek Kultury w Brzeźnie.

Realizacja projektu jest współfinansowana ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami, postaramy się rozwiać wątliwości.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Skip to content