Wielu wykonawców wystąpiło na 14. Festiwalu „W stronę tradycji”, który w tym roku odbył się szesnastego czerwca w naszej gminie, w gospodarstwie agroturystycznym Zagroda Borowo.
Występujących oceniała komisja artystyczna w składzie: dr Arleta Nawrocka-Wysocka – muzykolog z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Elżbieta Sztamblewska – etnograf Muzeum Okręgowego w Koninie, Krzysztof Pydyński – muzykolog, dyrektor PSM I i II st. w Koninie.
Po wysłuchaniu dziesięciu zespołów śpiewaczych, trzech kapel ludowych, dziesięciu solistów i jednego duetu, postanowiła przyznać:
W kategorii Zespołów Śpiewaczych: I nagrodę zespołowi folklorystycznemu „Nadnerzanki” z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej w Dąbiu oraz zespołowi śpiewaczemu „Witowo” z Witowa.
II nagrodę zespołowi śpiewaczemu „Kawęczyniacy” z Kawęczyna oraz zespołowi „Osieczanki” z Osieka Wielkiego
III nagrodę zespołowi śpiewaczemu „Dobrowianki” ze Stowarzyszenia Koła Gospodyń Wiejskich w Dobrowie, zespołowi śpiewaczemu „Tradycja” z Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Malanowie i zespołowi śpiewaczemu „Na swojską nutę” z Gminnego Ośrodka Kultury w Wierzbinku.
W kategorii Kapel Ludowych nagrody nie przyznano.
W kategorii Śpiewaków nagrody zdobyły Bożena Żurawik z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej w Dąbiu i Krystyna Cicha z Witowa.
W kategorii Gawędziarzy nagroda trafiła do Grażyny Wieliczko z Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy Przykona.
W kategorii Solistów Instrumentalistów nagród i wyróżnień nie przyznano.
Ponadto komisja nagrodziła duet Marek Kaczalski i Ryszard Andrzejewski z Gminnego Ośrodka Kultury w Wierzbinku.
Organizatorem festiwalu było Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, a partnerem tego wydarzenia Starostwo Powiatowe w Koninie.
Dodatkowego smaku z pewnością dodało tej imprezie miejsce, jakim jest Zagroda Borowo, w którym można poczuć i zobaczyć wiejską tradycję.
(Żródło CKiS Konin)