TRZY PRZETARGI ROZSTRZYGNIĘTE. CZWARTY W TRAKCIE NEGOCJACJI

W listopadzie Urząd Gminy w Krzymowie rozstrzygnął kilka przetargów. Dotyczą one usług oraz inwestycji. Informacje te przekazała dwudziestego dziewiątego listopada wójt Danuta Mazur podczas siedemdziesiątej ósmej sesji Rady Gminy Krzymów.

Jednym z nich jest przetarg dotyczący odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych. Wpłynęła jedna oferta od firmy, która zaproponowała 1.656.160 złotych.

Kolejnym przetargiem było postępowanie dotyczące przebudowy ulicy Leśnej w Brzeźnie w ramach budowanego tam chodnika.

– Tu w wyniku negocjacji firma z drugiego miejsca obniżyła swoją ofertę o ponad 66.000 i zeszła z kwoty 982.504 złotych do 915.869 złotych i 7 groszy, czyli mieścimy się w kwocie, która została zabezpieczona. Podpisałam już umowę z firmą z gminy Władysławów. W piątek (pierwszego grudnia – przyp. red.) będzie przekazanie placu budowy i już od poniedziałku, o ile warunki atmosferyczne pozwolą, firma będzie wchodziła do realizacji, aczkolwiek czasu ma jeszcze wiele – mówiła Danuta Mazur.

Kolejny rozstrzygnięty przetarg dotyczy przebudowy budynku byłego posterunku policji na Gminną Bibliotekę Publiczną w Krzymowie.

– I tu, również w wyniku negocjacji, udało się firmie jeszcze zejść z ceny o 170 tysięcy złotych. Wygrała firma z Trzemeszna, z którą również w przyszłym tygodniu podpisuję umowę. W czasie negocjacji firma powiedziała, że jest gotowa w najbliższym czasie również wchodzić na te prace – mówi Danuta Mazur.

Obecnie toczą się jeszcze negocjacje w przetargu dotyczącym wyżywienia dla placówek szkolnych i żłobka.

Wójt tłumaczyła, że oferenci boją się przyszłości, ponieważ dzisiaj nie wiedzą, jakie będą losy VAT-u na żywność. Pracodawców niepokoi też informacja o wzroście minimalnego wynagrodzenia. Dlatego osoby startujące w przetargu mówią, że muszą to ryzyko wpisać do ceny usługi.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami, postaramy się rozwiać wątliwości.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Skip to content