UCZĄ SIĘ WSPÓLNEGO DZIAŁANIA NA RZECZ WYCHOWANIA OBYWATELSKIEGO

Dwanaścioro uczniów z publicznych szkół podstawowych działających w naszej gminie bierze udział w projekcie „Młodzi ambasadorzy samorządności”. Na jego zakończenie zorganizują trzy wydarzenia dla społeczności lokalnej.

Wszystko zaczęło się we wrześniu ubiegłego roku, kiedy wójt Danuta Mazur podpisała list intencyjny z Towarzystwem Samorządowym w Koninie na rzecz realizacji wspomnianego projektu. Chodzi w nim o wspólne działania na rzecz wychowania obywatelskiego ze szczególnym uwzględnieniem działań rozwijających kompetencje społeczne i obywatelskie młodzieży gminy Krzymów. Projekt jest realizowany w dwóch gminach powiatu konińskiego. Poza naszą bierze w nim udział również gmina Rzgów. W obu w projekcie biorą udział uczniowie szkół podstawowych. W gminie Krzymów są to uczniowie klas siódmych z czterech szkół publicznych. W każdej z nich zostały wytypowane trzy osoby.

– Pod kierunkiem trenerki Aldony Olesiak realizują cele projektu, czyli pracują nad wzrostem uczestnictwa młodych osób w lokalnym życiu publicznym, uczą się realizować projekty, a przede wszystkim, obecnie są na etapie opracowania planów przedsięwzięć służących młodzieży i ich większemu zaangażowaniu w życie społeczności lokalnej oraz działaniu na rzecz dobra mieszkańców – mówi Aleksandra Grzelak, nauczycielka w szkole podstawowej w Brzeźnie i koordynatorka projektu w gminie Krzymów.

Do tej pory odbyły się cztery warsztaty projektowe. W pierwszych trzech młodzież uczyła się współpracować w grupie, przyjmować różne role w realizacji wspólnych zadań, poznawać swoje predyspozycje. Na ostatnim warsztacie młodzież uczyła się planowania grupowych przedsięwzięć i opracowania schematu postępowania przy realizacji zaplanowanych działań.

W momencie, kiedy młodzież nauczy się już organizować, współpracować i planować przeprowadzać przedsięwzięcia na rzecz społeczności lokalnej, tuż po zakończeniu roku szkolnego wyjedzie na sześciodniowy warsztat wakacyjny. Do tego czasu są zaplanowane jeszcze dwa spotkania warsztatowe. Następnie, już w nowym roku szkolnym, uczestnicy projektu przygotują trzy wydarzenia służące społeczności lokalnej, włączą do nich dorosłych mieszkańców gminy i w oparciu o wcześniejsze szkolenia przeprowadzą je. Na razie nie wiadomo, jakie to będą wydarzenia. Decyzje zapadną na wakacyjnym warsztacie.

Po zorganizowaniu tych wydarzeń zostaną one podsumowane na finalnym spotkaniu warsztatowym. Realizacja projektu potrwa do dwudziestego drugiego grudnia.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami, postaramy się rozwiać wątliwości.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Skip to content