Przejdź do treści

WARSZTATOWA BIBLIOTEKA

Czwartego, piątego i dwunastego kwietnia Gminna Biblioteka Publiczna w Krzymowie prowadziła dla dzieci, młodzieży i dorosłych warsztaty wielkanocne.

Czwartego kwietnia były one zatytułowane „Pisanki oklejane sitowiem” i skierowane do najmłodszych. Prowadziła je Beata Jabłońska, nauczycielka plastyki w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Szczepidle.

Dzień później były to warsztaty adresowane do młodzieży i dorosłych. W zajęciach wzięło udział dwadzieścioro dziewięcioro uczestników z Koła Gospodyń Wiejskich w Paprotni, Warsztatów Terapii Zajęciowej w Paprotni oraz Koła Gospodyń Wiejskich w Krzymowie.

– Na zajęciach zajmowaliśmy się naszym tradycyjnym rękodziełem. Powstały na nich pisanki oklejane sitowiem w połączeniu z kolorową włóczką. Tworzenie ludowych pisanek sprawiło nam ogromną radość. Cieszymy się, że promujemy rodzimą kulturę i doceniamy jej piękno. W czasie spotkania rozmawialiśmy również o tym, że nie należy do tworzenia ozdób wielkanocnych wykorzystywać koloru czarnego. Kolor ten w naszej kulturze, szczególnie w głęboko zakorzenionej kulturze ludowej, jest kolorem żałoby i nie powinien być łączony z radosnym czasem świętowania –  mówi Małgorzata Andrzejewska z Gminnej Biblioteki Publicznej w Krzymowie.

Technika zdobienia pisanek sitowiem wywodzi się ze Śląska. Sitowie rośnie na terenach podmokłych, a nasz region położony jest blisko rzeki, dzięki czemu również tu przyjęła się ta technika. Do zdobienia pisanek służy rdzeń sitowia (biała sprężynka), którą uzyskujemy po obraniu łodyżki. Dla podkreślenia wzorów na pisance używa się także włóczki, gdyż rdzeń sitowia jest białego koloru. Motywem przewodnim zdobienia jest fala –  dodaje prowadząca warsztaty Beata Jabłońska.

Zarówno czwartego jak i piątego kwietnia, warsztaty odbywały się w świetlicy Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Krzymowie.

Natomiast dwunastego kwietnia na warsztatach ponownie spotkały się dzieci, które kreatywnie przygotowywały się do świąt i zrobiły dekoracyjne koszyczki ozdobione zielonym bukszpanem. Taki świąteczny koszyczek może z powodzeniem posłużyć do przechowywania tworzonych przed świętami pisanek i stanowić ozdobę świątecznego stołu.

– Widać było na spotkaniu, że dzieci tworzą koszyczek-kurkę z wielkim zaangażowaniem i skupieniem. W drugiej części sobotniego spotkania powstały pisanki oklejane kordonkiem. Uczestnicy bardzo dobrze poradzili sobie z trudną sztuką zdobienia. Niektóre dzieci przygotowały nawet po trzy jajka zdobione kolorową włóczką – mówi Małgorzata Andrzejewska, która poprowadziła zajęcia.

Warto dodać, że te warsztaty zostały zorganizowane już w nowej siedzibie biblioteki. W sumie, czwartego i dwunastego kwietnia, wzięło w nich udział dwadzieścioro czworo dzieci.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami, postaramy się rozwiać wątliwości.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.