WSPÓŁCZESNOŚĆ I TRADYCJA NA JEDNYM OBRAZIE

Zofia Hryciuk, uczennica Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Paprotni, wygrała w swojej kategorii wojewódzki konkurs plastyczny „Wielkopolanka w folklorze”.

„Wielkopolanka w folklorze” to konkurs plastyczny organizowany przez Dział Animacji Folkloru Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Jest adresowany do przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. Za każdym razem zadaniem konkursowym jest przygotowanie pracy plastycznej, która interpretuje temat „Wielkopolanka w folklorze”. Do tegorocznej edycji konkursu wpłynęło ponad osiemset prac z całej Wielkopolski.

Ze szkoły w Paprotni wzięło w nim udział dziewięcioro uczniów. Zofia Hryciuk zwyciężyła w kategorii wiekowej 7-10 lat. Jej nauczycielką jest Marlena Hewitt. Jak twierdzi, w szkole na lekcjach plastyki pojawiają się tematy związane z lokalnym folklorem.

– My, jako nauczyciele musimy omawiać kulturę ludową, folklor. Praktycznie w każdej klasie jest wspomnienie o naszej lokalnej kulturze – mówi.

Z zainteresowaniem dzieci folklorem różnie bywa, ale, jak mówi Marlena Hewitt…

…wiele dzieci tańczy w zespołach folklorystycznych. Mieliśmy też taką małą reklamę kultury ludowej poprzez przystanki (kilka lat temu Marlena Hewitt realizowała projekt polegający na ozdabianiu murowanych przystanków autobusowych motywami ludowymi – przyp.red).

Praca Zofii Hryciuk łączy teraźniejszość z tradycją. Na pierwszym planie widać fragment stojącej plecami do widza współczesnej dziewczyny w t-shircie z napisem na plecach „I love Wlkp”, która przygląda się umieszczonej na drugim planie wiszącej na szafie sukni ludowej i leżącemu na krześle czepcowi.

Laureatka konkursu szukała w internecie informacji i obrazów dotyczących wielkopolskich kobiecych strojów ludowych i twierdzi, że wszystkie były piękne. W przyszłości chciałaby się uczyć w liceum plastycznym.

Za zajęcie pierwszego miejsca Zofia Hryciuk otrzymała słuchawki bezprzewodowe.

(Na zdjęciach poza zwycięskim obrazem Zofii Hryciuk publikujemy również prace Amelii Kozaneckiej, Ewy Hewitt i Phoebe Hewitt) 

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami, postaramy się rozwiać wątliwości.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Skip to content