ZIMOWE ĆWICZENIA STRAŻAKÓW

Korzystając z zimowej pogody, a w szczególności z pokrywy lodowej na zbiornikach wodnych, zaplanowano wspólne ćwiczenia jednostek OSP Krzymów i OSP Trzęśniew z gminy Kościelec, włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Podobne ćwiczenia przeprowadziły też jednostki OSP z Brzeźna i Kałku.

Strażacy z Krzymowa i Trzęśniewa odbyli ćwiczenia czternastego stycznia na stawach druha Tadeusza Jaroszewskiego.

Na początku przypomniano zasady BHP obowiązujące podczas takich ćwiczeń i zdarzeń do jakich mogą zostać zadysponowani strażacy w zakresie ratownictwa wodno-lodowego.

Podczas ćwiczeń przećwiczono kilka wariantów dotarcia i wydobywania osób pod którymi załamał się lód. Pokrywa lodowa pozwalała na różne warianty dotarcia do poszkodowanych: na saniach lodowych po w miarę grubym i twardym lodzie oraz gdy lód był na tyle słaby że łamał się pod ciężarem ratowników i sań lodowych, więc ratownicy musieli zmieniać ustalone wcześniej warianty poszczególnych ćwiczeń. Wszystko to pozwoliło wykorzystać maksymalnie sprzęt oraz umundurowanie do takich właśnie zdarzeń. Obie jednostki posiadają jako jedyne w swych gminach specjalizacje na poziomie podstawowym do działań w zakresie ratownictwa wodnego, które obejmuje również działania na lodzie. Po zakończeniu ćwiczeń wszyscy udali się na ich podsumowanie przy wspólnym ognisku, gdzie OSP Krzymów zadbała o poczęstunek dla wszystkich biorących udział w ćwiczeniach. Na zakończenie wszyscy podkreślali gotowość do dalszych wspólnych działań, nie tylko w zakresie ratownictwa wodnego.

Również czternastego stycznia zostały zorganizowane ćwiczenia wewnętrzne dla OSP Brzeźno i Kałek. Na zaproszenie jednostki z Kałku, strażacy z Brzeźna udali się w sile dwóch zastępów na zbiornik wodny, aby przećwiczyć zagadnienia związane z ratownictwem lodowych oraz działaniami na wodzie. Ćwiczenia zostały zakończone wspólnym ogniskiem.

Strażacy z Brzeźna dziękują OSP Konin-Chorzeń oraz OSP Stare Miasto za wypożyczenie skafandrów na czas ćwiczeń.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami, postaramy się rozwiać wątliwości.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Skip to content