UZALEŻNIAJĄ SIĘ JUŻ PRZEDSZKOLAKI

Profilaktyka uzależnień behawioralnych i chemicznych to główne tematy warsztatów zorganizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Brzeźnie i Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii w Krzymowie.

Warsztaty odbywają się w GOK-u, a prowadzi je Anna Pietrzykowska, psycholożka, terapeutka dzieci i młodzieży.

– W tej chwili widać zwiększenie uzależnień od urządzeń elektronicznych, a trochę mniejszy odsetek jest tych uzależnień chemicznych. (…) Szacuje się, że co trzeci uczeń potencjalnie jest w grupie zagrożenia uzależnieniem. Przerażające jest to, że dzieci dostają od najmłodszych lat urządzenia elektroniczne i na ten temat ciągle trwają badania, jakie to jest ryzyko, jakie mogą być konsekwencje. Ale przedszkolna grupa wiekowa jest już grupą, w której pojawiają się uzależnienia – mówi Anna Pietrzykowska.

Czy uzależnić może się każdy, czy trzeba mieć jakieś cechy osobowościowe, aby tak się stało?

– Na pewno, jeśli chodzi o uzależnienia chemiczne, to chociażby to, czy uzależnienia występowały we wcześniejszych pokoleniach, czyli u rodziców, dziadków jest predyspozycją do uzależnień. Ale też to, jak wcześnie pierwszy raz zażyliśmy alkohol czy nikotynę, to też zwiększa ryzyko uzależnienia w dorosłym życiu – mówi Anna Pietrzykowska.

Dlatego tak ważna jest profilaktyka, rozmowy na temat uzależnień, organizowanie warsztatów. Ważne jest też uświadamianie rodziców.

– Bo jeśli chodzi o to, co się teraz rozwinęło, czyli uzależnienia behawioralne, to myślę, że jest w tej przestrzeni zaniedbanie, taka luka, gdzie rodzice, dostając nowe narzędzia, wszyscy je dostaliśmy, dzięki czemu mamy możliwości, że korzystamy z telefonu czy internetu. Ale nie bardzo zostaliśmy zaopiekowani pod kątem, jakie z tym może się wiązać ryzyko – tłumaczy Anna Pietrzykowska.

Warsztaty mają formę rozmów, prezentacji oraz odgrywania scenek. Potrwają dwa dni. Dwudziestego czwartego sierpnia dotyczyły uzależnień, a dwudziestego piątego sierpnia radzenia sobie z negatywnymi emocjami.

Celem profilaktyki jest rozpoznanie problemu, żeby w przyszłości nie stał się częścią naszego życia.

Po głównych częściach warsztatów prowadzone były jeszcze zajęcia kulinarne dotyczące robienia deserów bez cukru.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Skip to content